A weboldal sütiket használ. A böngészéssel ezt elfogadod. További információ.

Get Adobe Flash player

Hírlevél feliratkozás

Facebook

 

Bejelentkezés

Birsalma, a Család Fája programsorozat Hegyesden

2021. június 5-én veszi kezdetét a "Birsalma, a Család Fája " c. programsorozat a Közép-dunántúli Biokultúra Egyesület szervezésében. A székhelyükre látogatókat, akárcsak a környéken élőket, szívesen látják a programsorozaton.

Hegyesd Veszprém megyében, a Tapolcai Medencében helyezkedik el. A faluban idilli  környezetben, a középkori várrom környezetében él a 178 lakos. A falunak saját iskolája nincs, az itt élő gyerekek már óvodás koruktól naponta több kilométert közlekednek az oktatási intézményekbe. A felnőtt lakosság zöme nyugdíjas, az aktív dolgozók javarészt ingáznak, kevesen dolgoznak otthon. Mivel kevés a kisgyermekes család, gyakori az elszigetelődésük, akárcsak az idős embereké. Ez jellemző a környező falvakra is. A városok mindennapos gyermek és szülő programok ide nem érnek el. Nyáron nyüzsög a vidék, de a balatoni turistaszezon befejezésével többnyire megszűnnek a családi programok. Akárcsak máshol, itt is egyre hangsúlyosabban jelentkezik az igény a környezettudatos, fenntartható életmódra és bioélelmiszerekre . A projekt célközönsége Hegyesden és a környező falvakban élő fiatal családosok. Célja, hogy régi/új értékekkel, foglalkozásokkal, játékokkal ismerkedjenek meg, és az együtt töltött idő a gyerekekkel együtt nőjön egy környezettudatos, hagyományőrző kisközösséggé, akik a megszerzett tudást saját környezetükben tovább terjesztik, egyre szélesebb körben, követendő példaként.

A projekt címe "Birsalma, a család fája" jelzi, a birs értékét. Ez a fa alakilag is tetszetős, bármilyen talajon megterem. A kulturális emlékek szerint több mint 4000 éve ismert jótékony hatásai: kitűnő vitaminforrás, antioxidáns, gyulladáscsökkentő, csökkenti a vérnyomást és koleszterinszintet, erős vírusölő és baktériumölő hatással bír, segít az allergiás tünetek kezelésében. Alkalmas biotermesztésre, akárcsak a régen elfeledett gyümölcsfák, amelyek valamikor egész éven át biztosították az itt élő emberek vitamin szükségletét, része voltak az „egész"-nek, amely az egészséget jelenti.

A projekt 6 alkalomból álló közös együttlétet valósít meg.A családoknak minden alkalommal lehetőséget biztosít, arra, hogy feliratkozzanak régi elfelejtett gyümölcsfajták kiválasztására, melynek elültetését, gondozását vállalják, és a záró rendezvényen átvehetik; ugyancsak a záró rendezvényen történik a falu birsfájának az átvétele, ültetése

1.  A pandémia miatt a rendezvények időpontja eltolódott, így a kezdő rendezvényük 2021. június 5-én kerül megtartásra 14 órától Hegyesden, a község közepén, a játszótér és színpad mellett.

A nyitó rendezvény figyelemfelkelő program, amely a fa közösségi erejéről szól, régen elfeledett gyümölcsfák ültetésére lehet jelentkezni.

 • Szakember tart előadást a régi gyümölcsfafajtákról.
 • Felnőtteknek mesél a mesemondó a falu fájának közösségformáló erejéről. A helyi öregek saját régi fáikról mesélnek.
 • Gyümölcsfától a kamráig előadás a gyümölcs tartósítószer mentes feldolgozásáról.
 • Bemutatkozik a Közép-dunántúli Biokultúra Egyesület, mitől bio a bio kérdés megválaszolásával.
 • Népi játékok játszóháza / körjátékok tanítása
 • Varázshangok az Egészségért, játszóház hangszerekkel

 

2.  2021 július

 • Nagy családi beszélgetések a fa alatt (pszichológiai előadás – Család születik)
 • Ringató-zeneovi foglalkozás kicsiknek és nagyoknak


3.  2021 augusztus

 • Baba kert – közösségi kert létrehozása, egészséges ételek, házilag Manó Menük, odavaló gyógynövények
 • Gyermekeknek játszóház


4. 2021 szeptember

 • A játék szerepe a család és gyermek életében  -
 • Játékkészítés – növényi festés – fafaragás
 • Gyermekeknek játszóház


5. 2021 október

 • Ökoháztartás (régi újrahasznosítása, természetes tisztítószerek, mosható pelenkák)
 • Gyerekeknek játszóház


6. 2021 november

 • Minden család lehetőséget kap, egy általa kiválasztott régen elfelejtett gyümölcsfa átvételére, elültetését és gondozását vállalja. A falu központjában 1 közösségi birsfa kerül elültetésre
 • Ökológiai gyümölcsfák gondozása előadás
 • Gyümölcsfák kiosztása
 • Családi táncház a fa körül
 • Mese a gyümölcsfáról a gyerekeknek
 • Gyerekeknek játszóház


A fenti cél elérésében kíván aktívan közreműködni a Közép-Dunántúli Biokultúra Egyesület, amelynek regisztrált székhelye 2006 óta Hegyesden, Sátormapusztán van. Ez idő alatt szervezett több Országos Bionapot, segített a térségben 5 iskola iskolakertjének megvalósításában, szervezett nyitott kert programokat, ökológiai gyógynövény tanfolyamot, ökológiai növényvédelmi tanfolyamot, biokert létrehozásáról előadásokat, rendszeres összejöveteleket tartott különböző közérdekű környezetvédelmi és egészségmegőrző témakörökben, a környező városokban, falvakban.

Az Egyesület részt vett az Balaton-felvidéki Nemzeti Park majorjaiban rendezett rendezvényeken, több helyi és országos civil szervezettel működik együtt. Tagjaik ökológiai termelők, bioélelmiszert fogyasztók és a környezetvédelem iránt érdeklődők. Miközben regionális szervezetként több faluban folytatta ismeretterjesztő tevékenységét, eddig nem helyezett hangsúlyt a kis családosok tájékoztatására, speciális igényeik figyelembe vételével. Célunk, hogy minél többen termeljenek és fogyasszanak bioterméket, saját községünkben is.

A projekt megvalósítását követően reméljük, hogy a környék több kis falvában elindul a régen elfeledett gyümölcsfák újbóli telepítése, és az ökológiai gyümölcstermesztés. Reményeink szerint felértékelődik a helyi termelés, feldolgozás és közösségi érzés.

A Közép-dunántúli Biokultúra Egyesület által szervezett program a Magyar Falu Program keretében valósul meg.

Közép-dunántúli Biokultúra Egyesület
Ware Borbála