A weboldal sütiket használ. A böngészéssel ezt elfogadod. További információ.

Get Adobe Flash player

Hírlevél feliratkozás

Facebook

 

Bejelentkezés

Beszámoló az Iskolakerti Alapozó Alprogram 2019-ről

A Magyar Biokultúra Szövetség az Iskolakertekért Alapítvánnyal jó kapcsolatot ápol. Sok éve együttműködünk, ahol lehetséges. Tevékenységeink főként az ökogazdálkodási módszerek és a jövő generációinak élhető körülmények fenntartása, megteremtése terén fonódik össze. Az ökomódszerek ismertetése és népszerűsítése az iskolakertekben elengedhetetlen gyermekeink környezeti nevelése érdekében.

2018 végén az Agrárminisztérium támogatásával kezdte el az Iskolakertekért Alapítvány kidolgozni az Iskolakerti Alapozó Alprogramot az Országos Iskolakert-fejlesztési Program első elemeként. Előbbit arra hozták létre, hogy 50 bevont iskolával újabb iskolákban kezdődhessen meg iskolakertek művelése szakmai támogatással. 2019 elején a Magyar Biokultúra Szövetség vállalta, hogy 4 különböző kategóriába sorolt, összesen 45 iskolának megfelelő kertészeti mentort keres és bíz meg azzal, hogy az iskolákat rájuk szabott vetés-, növényvédelmi-tervekkel lássák el tavasszal és szükség esetén utólagos tanácsadással segítsék a munkájukat 6 hónapon át.

 

Kezdő 1 kategóriás mentorálás

 

Februárban a Szövetség megkereste a lehetséges kertészeti mentorokat és március 4-én közös eligazító napot tartottak az Alapítvánnyal a mentorjelölteknek. Az eligazító nap a MOM Kulturális Központban került megrendezésre 13 fő részvételével. Itt a mentorok feladatainak ismertetésén kívül bemutatásra került az Iskolakert Hálózat és az Iskolakertekért Alapítvány tevékenységeinek szemléletformáló, pedagógiai vonala is, hogy a mentorok megfelelően tudják képviselni a két szervezet értékeit és tisztában legyenek vele, miért elengedhetetlen az ökológiai szemléletű kertészeti tanácsadás az iskolakertekben. Emellett bemutatásra kerültek a mentorok feladatai kertkategóriánként. Minden kategória esetében szerepelt a feladatok között a helyszíni dokumentáció készítése (fotó, jelenléti ív, valamint 1-1 vetés- és növényvédelmi terv iskolánként) a tárgyévre vonatkozóan, miután a mentor a helyszíni látogatáson felmérte a kert adottságait. Az adottságokba nem csak beleértve a talajtulajdonságait és a benapozottságot, de ezek mellett felmérésre került, hogy a gyerekek mennyi időt fognak tudni tölteni a kertben, tudják e nyáron tovább művelni a kertet. A terveket és a tanácsadást a mentoroknak úgy kellett elkészíteniük, hogy azok alapján a kert művelése az ökológiai gazdálkodás feltételeinek megfeleljen, illetve, ha a növényvédelemhez szert javasoltak, annak 0 napos élelmezés-egészségügyi várakozási idővel kellett rendelkeznie. Ismertetésre került a 4 iskolakert kategória is – Kezdő 1, Kezdő 2, Haladó és Kiegészítő.

 

Kert bemutatás az egyik kiegészítő kategóriás iskolában


A feladatokon felül részletesen ismertetésre került a 4 iskolakert kategória is. Két kezdő kategória került elkülönítésre. 30 darab iskola került a „Kezdő 1-es” a hagyományosan művelt iskolakertek közé, 5 darab pedig a „Kezdő 2-es” kategóriába, ahol főként magaságyásokban folytatják a művelést – jellemzően valamilyen kényszerítő körülmény miatt, például városi iskolák esetében, ahol nincs művelhető terület. Mindkét kategória résztvevői a program segítségével kezdtek bele a kertészeti művelésbe. Az ide sorolt iskolákban korábban nem volt a gyermekek és a pedagógusok által közösen művelt kertterület, ezért talán az ő esetükben volt a legfontosabb a megfelelő kertészeti tanácsadás.

10 helyszín került a „Haladó” kategóriába, ahol már a Program előtt is folyt közös kertművelés. Itt a mentoroknak a vetés- és növényvédelmi terveken felül a kertvezetők igényeinek megfelelően, illetve saját ötleteiket követve kellett fejlesztési tanácsadással is szolgálniuk a kertművelők számára. A haladó kertek számára feltétel volt már, hogy nyáron is művelve legyen a terület, ezért a vetéstervet arra az időszakra is ki kellett terjeszteniük a mentoroknak.

Végül 8 helyszínen „Kiegészítő” iskolák mentorálása történt. Ezek az intézmények részt vettek a korábbi „Földforgatók” elnevezésű, 2018 őszén megvalósított programban, melynek tanácsadási programját folytathatták a mentorokkal az ide bekerültek.

A négy mentorált kategórián felül 5 helyszínen kerültek kijelölésre „Mentor” iskolák is. Ezek az iskolák nem részesültek kertészeti mentorálásban, mert már magas szakmai szenten álltak a program megkezdésekor.

 

Tervezés az irodában


Összességében a kertészeti mentorok visszajelzései alapján elmondható a programról, hogy pozitív, hosszútávon jövőbe mutató érzésekkel zárult. A Szövetségtől szeretnénk megköszönni a kertészeti mentorok lelkiismeretes munkáját, az iskolák számára nyújtott eddigi tanácsaikat és nem utolsó sorban saját motiváló, lelkes hozzáállásukat a vállalt feladathoz!

Ezúton köszönjük az Iskolakertekért Alapítványnak az együttműködési lehetőséget. Bízunk abban, hogy ezzel is hozzá tudtuk segíteni a most felnövő generációt a gyakorlati ökológiai szemlélet elsajátításához, emellett reméljük, hogy az idei program ez egy hosszú távú együttműködés első lépése volt.

Szlatényi Dóra
Magyar Biokultúra Szövetség