A weboldal sütiket használ. A böngészéssel ezt elfogadod. További információ.

Get Adobe Flash player

Hírlevél feliratkozás

Facebook

 

Bejelentkezés

Bio alapanyagok a békési Gólyafészek bölcsőde étkeztetésében

Békési Gólyafészek Bölcsőde

A Nemzeti Akcióterv célul tűzte ki, hogy a bio alapanyagok aránya 2020-ra elérje a 30%-ot. Sajnos erre nem sok remény van ország szerte, de itt van egy jó példa, ami összefogás és elhatározás eredményeképpen jött létre Békésben! Több hónapon át sikeresen vitt gyakorlati példa egy bölcsőde életéből!

Biogazdálkodás: az egészség, a környezet és az állatjóllét érdekében szabályozott élelmiszertermelési forma. Az ökológiai (másként biológiai, öko, bio, organikus) gazdálkodás stabil értékrendszeren nyugvó élelmiszert adó rendszer, amely négy nagy alapelven nyugszik az IFOAM (a biogazdálkodás világszervezete) szerint, ezek a Környezet megóvása, a Méltányosság minden kapcsolatban, Gondosság gyakorlása és az Egészség szolgálata, a lehető legtágabb értelemben. (Dr. Roszík Péter). 

A Békés és Környéke Biokultúra Egyesület legfontosabb feladata az ökológiai gazdálkodás népszerűsítése mellett, segítsen embertársainknak környezetük, táplálékuk vegyi, biológiai és egyéb környezetidegen anyagokkal történő terhelésének csökkentésére irányuló ismertek átadásával nyílt előadásokon, bemutatókon. 

A Gólyafészek bölcsődében két gondozási egységben, 48 gyermeket tudnak fogadni. A gyermekek egészségének megőrzésére és egészségfejlesztésük érdekében 2014 tavaszán, városunkban először, de a megyében is másodikként egy só szobát is kialakítottak intézményükben. A 6 négyzetméternyi sófal egészségre gyakorolt hatását, egy sóhomokozó vásárlásával tovább fokozták. A száraz só terápia, erősíti az immunrendszert, ajánlott allergiás megbetegedések esetén is. A felsőlégutakra, gyakorolt jótékony hatását, rendszeresen, a heti beosztásnak megfelelően élvezhetik gyermekink. Bölcsőde saját főzőkonyhával rendelkezik, mely megfelel az HACCP rendszerben foglaltaknak. 2015.11.23-n a NÉBIH ellenőrzés alkalmával a 83%-s (jó) minősítést kaptuk. 

Egyesületünk és a békési Gólyafészek Bölcsőde között jó kapcsolat van, közös célunk, feladatunk felhívni embertársaink figyelmét az egészséges életmódra. 

A bölcsőde vezetője érdeklődéssel hallgatotta beszámolómat a Kezünkben a jövő című konferenciáról (2016. február 25) és a Nemzeti akciótervről az Ökológiai Gazdálkodás Fejlesztéséért (2014-2020). A Nemzeti Akcióterv 6. Cselekvési Programja: Az ágazati szereplők közötti együttműködés, valamint a teljes termékpályák és rövid élelmiszerláncok fejlesztése, 2020-ra a közétkeztetésben, az oktatási, szociális és egészségügyi intézményekben bioalapanyagok felhasználása legalább 30 %-ban legyen. 

Egyesületünkben több tagtársunk ellenőrzött ökológiai gazdálkodást folytat. A gazdák vállalták, hogy termékeiket szokványos áron értékesítik, mert az intézmény fenntartó nem tud bio felárat fizetni.

A bölcsőde vezetőjével és élelmezésvezetőjével közösen határoztuk meg a bio alapanyagok alkalmazásának időszakát. A választás egyik fontos szempontja volt, hogy szeptember és november között többféle bioterméket tudnak biztosítani a termelők. A biotermékek átvételi jellemzőit előzetesen ismertetve szállítottak a gazdák. 

Kisgyermek étkeztetésbe bio alapanyagot szállító gazdaságok:

 • Dimák János Orosházán 1998 óta 18 hektáron végez ellenőrzött biogazdálkodást. A terület öntözhető. 3-4 hektáron zöldséget, 14-15 hektáron gabonát termeszt. Fél hektáron gyümölcsös kertje is van. Biogazdaságát a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. ellenőrzi. A zöldséges területen paprikát, burgonyát, káposztát, karfiolt, kelkáposztát, brokkolit, vöröshagymát, lilahagymát, fokhagymát, sárgarépát, uborkát, főzőtököt, sütőtököt, dinnyét, gabonafélék közül tönkölybúzát, csemegekukoricát minden évben tud termelni. Gyümölcsösében alma, körte, szilva, cseresznye, meggy, őszibarack, kajszibarack terem.
 • Major Pál csorvási biogazda régóta végez ökológiai zöldség- és gyümölcstermesztést. A 2300 m2-es házkörüli kertjében a szamócán kívül málnát, fekete szedret, sárgadinnyét, szőlőt, diót, cseresznyét, almát, körtét, szilvát, birset, naspolyát, mogyorót, zöldséget (spárgát, babot, hagymát) termeszt. Biogazdaságát a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. ellenőrzi.
 • Budai László, Békésen 1983 óta biogazdálkodást végez kiskertjében. Biogazdaságát a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. ellenőrzi. Termeszt zöldségfélét (vöröshagyma, fokhagyma, burgonya, zöldborsó, paprika, paradicsom, uborka, sütőtök), gyümölcsöt (dió, cseresznye, alma, körte, meggy, ribiszke, málna, földieper). A gyümölcsökből befőttet és aszalványt, uborkából savanyúságot, paradicsomból levet készít.
 • Csávás István, fiatal biogazda 2012-től folytat ellenőrzött ökotermelést köröstarcsai illetve mezőberényi zártkertjeikben, mérgező vegyszerek, műtrágyák nélkül. Biogazdaságát a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. ellenőrzi. Szántóföldi zöldségeket közel 2 hektáron, gyümölcsöket bő fél hektáron termel. 2014-től a területek ökológiai minősítésűek. A termést családi segítséggel feldolgozzák, abból levet, illetve hidegen sajtolt étolajat készítenek a kis présműhelyükben.
 • A Lipiliszt Kft. évek óta teljes kiőrlésű liszteket készít kőmalmukkal. Magyar termelőktől vásárolják a gabonát. A programhoz adományként biztosította a lisztet. A liszt felhasználáshoz gyakorlati tanácsokkal látta el a szakácsnőt.
  • A Vereckei Kft.: A programban való részvételre szívesen mondtunk igen, mert a Vereckei Kft. a hagyományos rizs mellett nagy hangsúlyt fektet a biotermékek előállítására is. Ennek oka nem csupán az, hogy véleményünk szerint fontos a jövő generációjának megfelelő minőségű vegyszermentes élelmiszer biztosítása, hanem az ökológiai lábnyomunk méretét is befolyásolhatjuk. Úgy véljük, ha gyerekek már korán megismerkednek ökológiai gazdálkodással és az innen származó termékekkel számukra már természetessé válik, ez az egész gazdálkodási forma. Valentinyi Fruzsina
   Az étkeztetéshez szükséges bio rizst adományozta a cég.
  • Az Agrosprint Kft.: Vállalatunk 2003 óta elkötelezett a bio alapanyag feldolgozás iránt. A BIO termékeink nyersanyagbázisát Magyarországon termesztett zöldségek képezik. Az idei évben a BIO Sprint Natura prémium minőségű gyorsfagyasztott termékcsalád piaci bevezetésével járulunk hozzá a lakosság jól-létéhez, illetve egészséges életvitelének támogatásához. Fülöp Csilla
   Gyorsfagyasztott bio karfiolt, brokkolit, és zöldborsót adományozott a kisgyermekek étkeztetéshez. 

Szülői értekezlet

2016. szeptember 26-án szülői értekezleten bemutatkozott egyesületünk, Major Pál, Dimák János, Csávás István és a Vereckei Kft. A szülők érdeklődve hallgatták a gazdák bemutatkozását, ezután biotermék kóstolóra hívtuk meg őket. 

 

A heti étlapon megjelölésre kerültek a bio alapanyagok 

A gazdák a felkínált szokványos nagykereskedői árat elfogadták. A beszállított bio alapanyagokból a bölcsődére jellemző ételek készültek, figyelembe véve az érvényben lévő kisgyermek étkeztetésre vonatkozó szabályokat. Az élelmezésvezető és a szakácsnő szakmai kihívásként tekintett az új alapanyagok bevezetésére. A bio alapanyagokat tartalmazó ételek ízletesebbek, a kisgyermekek is örömmel fogyasztották az ezekből készült ételeket. 

 

Szeptemberben az ételek 14,13 %-ban tartalmaztak bio alapanyagot.

Októberben a gyerekeknek készített ételek 29,13 %-ban bio alapanyagból készültek.

Novemberben az ételek 17,4 %-a bio alapanyagok felhasználásával készült.

Az eltervezett 3 hónapon túl, decemberben 8%-ban tartalmaztak bio alapanyagot az elkészített ételek. 

A bio alapanyagok felhasználásának aránya nem érte el a 30 %-ot. A kisgyermekek étkeztetésében jelentős részt képviselnek a tej és tejtermékek. Bio tejet és tejterméket nagykereskedőtől lehetett volna vásárolni, jóval magasabb áron, mint a szokványos termékeket. Az intézmény fenntartónak a magasabb ár megfizetésére nem volt forrása. Reméljük, hamarosan megvalósul a Nemzeti Akcióterv 6.3. intézkedése az ökológiai gazdaságból származó termékek helyi piacra és közintézményekhez való eljutásának ösztönzése (pl. ökotermékek bevonása, illetve magasabb aránya az oktatási, szociális és egészségügyi intézmények közétkeztetésébe)! 

Az év első hónapjában Major Pál tagtársunk kérte (vetésterve összeállításához), hogy érdeklődjem meg a bölcsőde vezetésétől, hogy az idén milyen zöldségre és gyümölcsre lenne szükségük. A kisgyermek étkeztetésben salátát, retket, új hagymát, karalábét, burgonyát, kelkáposztát, káposztát, meggyet, egrest, zöldborsót, zöldbabot, hagymát, lilahagymát, paprikát, paradicsomot, céklát, zellert, sárgarépát, petrezselymet, karfiolt, brokkolit, csemegekukoricát, sütőtököt, almát, szilvát, körtét alkalmaznak.

A biogazdák 2017-ben is szállítanak bio burgonyát, dióbelet, tavasztól friss zöldséget és gyümölcsöt. A gyorsfagyasztott brokkolit, karfiolt, zöldborsót továbbra is adományként kapja a bölcsőde. 

Békésen, az ország olyan térségében élünk, ahol magas a munkanélküliség. A biogazdálkodás iránt érdeklődők alapelveket, mesterfogásokat tanulhatnak tapasztalt biogazda tagtársainktól, az ökológiai gazdálkodás iránt elhivatott emberektől.

A Nemzeti Akcióterv megvalósítása számos előnnyel járna (részlet a Nemzeti Akciótervből):

 • munkahelyteremtéssel, hiszen az ökológiai gazdálkodás több munkaerőt igényel/nagyobb élőmunka igénye növeli a foglalkoztatottságot,
 • külső inputanyagokban extenzív, tudásban intenzív sajátosságai miatt a helyi kis- és közepes gazdasági vállalkozások fejlesztésének irányába hat,
 • ösztönzi a helyi és hazai piac megerősödését,
 • a rendelkezésre álló tájba illő tájfajtáink, védett őshonos és veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajtáink megőrzésével,
 • a mezőgazdasági eredetű környezetterhelés csökkentésével, a vízkészlet, talaj, élővilág, természeti értékek és kultúrtáj megóvásával,
 • a lakosság számára egészséges és biztonságos élelmiszerek biztosításával: a növényvédő szermaradéktól mentes, biológiailag aktív alkotókban gazdag élelmiszerek javíthatják a magyar népesség rossz általános egészségi állapotát,
 • az ország GMO mentességében kulcságazatként játszik szerepet,
 • hozzájárulhat az elveszett hazai piacok visszaszerzéséhez, új külföldi piacok meghódításához, hiszen a biotermékek fogyasztása világszerte növekszik. 

Ahogy a Nemzeti Akcióterv 6. Cselekvési Programjában (Az ágazati szereplők közötti együttműködés, valamint a teljes termékpályák és rövid élelmiszerláncok fejlesztése) megfogalmazásra került:

A Cselekvési program célja a termelők közötti és a termelői-értékesítő hálózatok létrehozása és erősítése, így a termelők a piaci igényekhez jobban illeszkedő termékeket tudnak előállítani, valamint több információ és lehetőség kínálkozik a hazai értékesítésre. Az ökotermékek/nyersanyagok egymásra találása – a kiépült hálózatoknak köszönhetően – a feldolgozottsági szint növeléséhez szintén hozzájárulhat.

További cél a termelői-fogyasztói hálózatok, fórumok és értékesítési közösségek kialakításának és működésének ösztönzése, amely jelentős mértékben hozzájárulhat az ökológiai gazdálkodásból származó termékek népszerűsítéséhez is. A fogyasztó közvetlenül győződhet meg arról, hogy mit is jelent a gyakorlatban az ökológiai gazdálkodás, milyen folyamatokon megy keresztül az általa elfogyasztott ökoélelmiszer, kérdéseit közvetlenül a termelővel vitathatja meg. 

Jó lenne, ha Békésen és környékén új biogazdaságok jönnének létre, amelyek nemcsak a Gólyafészek Bölcsődébe tudnának bio alapanyagot szállítani ételek készítéséhez! 

Sikeres munkát kívánunk mindazoknak, akik szeretnének bio alapanyagokat bevonni a közétkeztetésbe! Kérdéseikkel, bizalommal fordulhatnak hozzánk! 

A cikk írói bátorítanak minden kedves érdeklődőt, hogy kérdéseikkel keressék fel őket bátran. A projekt nem öncélú, szívesen állnak minden hasonló terv előtt álló kollégát, szülőt, hogy megoszthassák a tapasztalataikat!

A cikket írta:

Csarnai Erzsébet, elnök
Békés és Környéke Biokultúra Egyesület
www.bekesibio.hu 

Zseák Lászlóné, bölcsödevezető
Békési Gólyafészek Bölcsőde
06 66/411-219