Burgonyabogár és lepkehernyó elleni védekezés

Fontos tudni, vannak ökológiai gazdálkodáshoz is engedélyezettek készítmények, amelyek a termésbiztonság érdekében használhatók. Ismerjenek meg két olyan baktérium készítményt, amelyek ránk nézve teljesen veszélytelenek, a lepkehernyók és levélbogár lárvák ellen azonban hatásosak.

Természetes eredetű, rendkívül szelektív, az emberre, a melegvérű állatokra, a hasznos élő szervezetekre teljesen veszélytelen, gyorsan lebomló és szermaradványt nem hagyó anyagokról van szó.

Burgonyabogár lárva

A biokert növényvédelmében a DIPEL igen széles körben használható. A zöldségféléket gyakran károsítják lepkehernyók. Ilyen gyakori kártevők a káposztaféléket rágó fehérlepke (káposztalepke, répalepke, repcelepke) hernyók. A lepkék megjelenése után egy hét múlva már várható, hogy a lerakott petékből kikelnek a károsító lárvák. Ekkor esedékes a DIPEL-es permetezés, majd 7-10 naponta célszerű megismételni, amíg a lepkék rajzanak.

Egy másik veszélyes zöldségnövény kártevő a gyapottok-bagolylepke, melynek hernyója szinte valamennyi növény termését megtámadja. Rendszeresen károsítja a paradicsomot, paprikát, a hernyót megtalálhatjuk a termésben vagy láthatjuk a távozása után maradó 3-4 mm-es lyukat. De kárt tesz a csemegekukoricában is. Célszerű a virágzás kezdetétől 7-10 naponta DIPEL-lel permetezni növényeinket, hogy elkerülhessük a szüretelt zöldségeink „húsosságát”.

Gyümölcsfáinkat is számos lepkehernyó károsítja, a legfontosabb közülük az almamoly, almailonca, keleti gyümölcsmoly, szilvamoly, barackmoly. A DIPEL e kártevők ellen is hatékonyan vethető be. De hogy mikor kell kezelni, annak meghatározásában segítenek a fajspecifikus feromoncsapdák, melyek a különféle lepkekártevők rajzását tudják nyomon követni. A DIPEL-es kezeléseket akkor kell elkezdeni, amikor a feromoncsapdák már rendszeresen, nagyobb számban fogják a kártevőket. A DIPEL-es permetezéseket 7-10 naponta javasolt ismételni, egészen addig, amíg a kártevőket a csapdák fogják.

A NOVODOR fiatal levélbogár lárvák ellen hatékony. A legismertebb ilyen kártevő a burgonyabogár. A lárvák petékből való kikelése rendszeres növény-szemrevételezéssel könnyen megállapítható. Nagyszámú burgonyabogár pete észlelése után néhány nappal már célszerű NOVODOR-ral permetezni. 10 liter permetléhez 1 dl NOVODOR-t adagoljunk!

A DIPEL és a NOVODOR kijuttatásakor nagyon fontos a lombfelület teljes benedvesítése, amit csak finom porlasztású fúvókával lehet elérni. Mivel a hatóanyag a közvetlen UV sugárzás hatására 6-8 nap alatt lebomlik, valamint sok kártevő a levél fonákján kezdi meg táplálkozását, ezért fontos, hogy a permetszer a levelek fonákára is jusson.

Mindkét készítmény kijuttatható a legtöbb növényvédőszerrel, lombtrágyával és növénykondicionálóval együtt, de TILOS KEVERNI LÚGOS KÉMHATÁSÚ ANYAGOKKAL (pl. mészkénlé, bordói lé, káliszappan)!

László Gyula agrármérnök
Biocont Magyarország Kft.
biocont.hu

Magyar Biokultúra Szövetség logo
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.