Magyar Biokultúra Szövetség

A kezdetek

A biogazdálkodók mozgalma Magyarországon a nyolcvanas évek elején indult. Mérföldkő volt, hogy 1983-ban megalakult a Biokultúra Klub, 1987-ben pedig a Biokultúra Egyesület. Az Egyesület regionális szervezetei idővel önálló egyesületekké alakultak. Ezekhez csatlakoztak szakmai egyesületek és hozták létre 2005-ben a Biokultúra Egyesület jogutódját, a mai Magyar Biokultúra Szövetséget. Szövetségünk jelenleg 9 tagszervezetet összefogó ernyőszervezet. Magánszemélyek, cégek beléphetnek bármelyik tagszervezetünkben és élvezhetik a tagság előnyeit.

Szövetségünk 2023-ban töltötte be a negyvenet, amit méltó módon meg is ünnepeltünk. Vajon gondoltak-e arra az alapítók, hogy a jelentéktelennek tűnő kiskertes mozgalom klubjából országos ernyőszervezetként agrárágazati szereplő lesz? Lássuk, milyen tevékenységet folytat a Magyar Biokultúra Szövetség a mindennapokban.

Magyar Biokultúra Szövetség logo

Érdekképviselet

A Szövetség képviseli a hazai ökológiai gazdálkodók érdekeit országos és nemzetközi szinten a jogszabályalkotásban. Szakmai partnerként működünk együtt a hazai minisztériumokkal, hivatalokkal, mezőgazdasági és vidékfejlesztési kérdésekben. Állandó tagként részt veszünk a Nemzeti KAP Monitoring Bizottságban és a Vidékfejlesztési Program Monitoring Bizottságban, ahol észrevételekkel és javaslatokkal képviseljük az ökogazdák érdekeit.

Stratégiai partnerei vagyunk a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarának, valamint a MAGOSZ-nak is.

Örömmel számolhatunk be arról, hogy Szövetség tevékenységének köszönhetően a biogazdáknak többlettámogatás fog jutni a KAP-pályázatokból.

Tagjai vagyunk az ökológiai gazdálkodás nemzetközi szervezetének, az IFOAM-nak, ahol világszinten képviselik az ökogazdálkodást, az ökogazdákat.

Nagy István miniszter úr átadja az Agrárminisztérium jubileumi oklevelét

Belföldi értékesítési csatornák építése, Biokultúra Ökopiac

Az ökológiai termelés bővülése akkor lehetséges, ha a bioélelmiszerek iránti kereslet is párhuzamosan növekszik. Az értékesítési lehetőség megteremtése céljából kezdte el működését 33 éve a jelenlegi Biokultúra Ökopiac „őse” egy kis budapesti téren. Ökopiacunkat jelenleg a Szövetség tulajdonában lévő Biokultúra Kft. üzemelteti, ahol elsősorban biogazdaságoknak kínálunk értékesítési lehetőséget. Vannak köztük, akik egész évben kínálják portékáikat, és olyanok is, akik szezonális termékkel érkeznek.

Örömmel mondhatjuk el, hogy sok törzsvevőnk több, mint 20 éve itt vásárol be hétről hétre. A biominőség garanciája és a választék mellett a hangulat és a személyes kapcsolatok miatt is szeretnek ide járni a vásárlók.

Az Ökopiacon működtetett Közösségi sátrunkkal is ahhoz szeretnénk hozzájárulni, hogy az ökopiaci látogatás ne csak egy beszerzőkörút legyen, hanem vidám szombat délelőtti program. A sörasztalok mellé leülve meg lehet reggelizni, együtt meginni egy italt és megbeszélni a világ dolgait.

Mindemellett rendszeresen ingyenes családi programokat is szervezünk a Közösségi sátorba, ahol játék, tanulás, élmény együtt van. Egyik legnépszerűbb programunk volt a rovarhotel építés.

Biokultúra Ökopiac

Összeállítottunk négy ingyenesen letölthető receptes füzetet, amelyek évszakok szerint rendezve adnak ötleteket az Ökopiacon vásárolt alapanyagok elkészítéséhez. Válogatásunkban olyan ételek szerepelnek, amelyek elkészíthetők az Ökopiac termékeiből egy átlagos felszereltségű konyhában. A Biokultúra receptes füzetek ingyenesen letölthetők:

Biokultúra receptes füzet - Ősz
Biokultúra receptes füzet - Ősz

Tájékoztatás és tudástár

Honlapunkon tesszük közzé az ökológiai gazdálkodással kapcsolatos információkat.

Sokan kíváncsiak ökokerti tanácsainkra és blogunkra, amelyek elsősorban kiskerteseknek íródnak és hasznos tanácsokkal látják el az olvasókat  zöldség-, gyümölcs- és gyógynövény termesztéssel kapcsolatban. A kertészeti tanácsok mellett vannak olyanok is, amelyek a házi élelmiszer-feldolgozás lehetőségeit mutatják be, illetve életmód javaslatokat adnak.

Havonta megjelenő, elektronikus hírlevelünk több, mint 3000 címre jut el. Érdemes rá honlapunkon keresztül feliratkozni, mert tájékozódhat belőle a biovilág híreiről, rendezvényeiről, agrártámogatási lehetőségeiről, valamint hasznos kiskerti ötleteket meríthet belőle.

A bioélelmiszerek értékeiről és az ökológiai gazdálkodás hatásairól a miertjoabio.hu oldalunkon mélyíthetik el ismereteiket az érdeklődők. Oldalunk laikusoknak szól, célunk vele, hogy a tudományos eredményeket közérthetővé tegyük a nem szakmabéliek számára is. Kiválasztottunk 12 fontos részterületet és ezek alapján keressük a választ arra, miért is jó a bio. Minden témakörhöz irodalomjegyzéket fűztünk azok számára, akik további ismereteket keresnek.

Elindult új weboldalunk: www.miertjoabio.hu

Vásárolható és letölthető szakmai kiadványok

Biogazdálkodással kapcsolatos szakkönyveket forgalmazunk, amelyek közül legkeresettebb a gazdálkodókat segítő, konstellációs számítások alapján készülő, egy évre szóló Vetési naptár. Árusítjuk a kéthavonta megjelenő Biokultúra újság számait, amelyekben elsősorban az üzemi szintű biogazdálkodás gyakorlatáról és a tudományos eredményekről szóló szakcikkeket olvashatunk. Kapható nálunk a teljes Bioposta sorozat, amelynek minden száma egy-egy témakört jár körül. Csupa érdekes és hasznos téma szakemberektől és biogazdáktól!

Ingyenesen letölthető ebookjaink várják honlapunkon az érdeklődőket. Több kiskerti témájú is van közöttük, de népszerű a balkonkertészkedésről és a házi zöldség- és gyümölcstárolásról szóló is.

Természetesen a gyerekekről sem feledkeztünk meg! A kicsiknek szóló kiadványból a biogazdálkodás alapjait ismerhetjük meg rövid ismertetőkön és játékos feladatokon keresztül. Ezt az e-bookunkat úgy szerkesztettük, hogy egy-egy oldal is kinyomtatható belőle és foglalkoztató feladatként használható akár pedagógusoknak, akár szülőknek.

Növényi eredetű permetező és öntöző levek készítése
Pöttyös Katával a biogazdaságban
Egyszerű anyagok alkalmazása a biogazdálkodásban_I

Biokultúra Tudományos Nap

Éves szakmai rendezvényünk, ahol az ökológiai gazdálkodást segítő kutatásokról, támogatási lehetőségekről értesülhetnek a látogatók. A szünetekben személyes eszmecserékre, kapcsolatépítésre is lehetőség nyílik. A konferenciát hagyományaink szerint olyan állófogadás követi, ahol bioalapanyagokból készült ételektől, italoktól roskadoznak az asztalok.

Iskolakerti szemléletformálás

Az Iskolakertekért Alapítvánnyal együttműködve azon fáradozunk, hogy a felnövekvő nemzedék ökológiai szemlélettel tudjon majd döntéseket hozni és ismerje meg a biokertészkedés alapjait. Több éven keresztül biztosítottunk olyan szakembereket, akik segítettek az óvodakertek, iskolakertek ökológiai szemléletű megtervezésében.

Védjegyszolgáltatás

Szerződött partnereink elhelyezhetik jól ismert logónkat ökológiai gazdálkodáshoz engedélyezett, védjegyezett termékeik csomagolásán és promóciójában. Védjegyes partnereink megjelennek honlapunkon, termékeik ismertetőjét hírlevelünkben tesszük közzé, a hozzánk forduló érdeklődőket pedig hozzájuk irányítjuk.

Védjegyes partnereink

Ökogazdálkodáshoz ajánlott logo

Ellenőrző-tanúsító szervezet

Szövetségünk tulajdonában van az ellenőrzést, tanúsítást végző, akkreditált szervezet, a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft., amely immár több mint 25 éve végzi piacvezető tevékenységét. A Biokontroll 10% ellenőrzési díjkedvezményt kínál minden olyan személynek és cégnek, aki tagja a Szövetség bármelyik tagszervezetének. Éljen a lehetőséggel!

Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. logo

Hol tudhatok meg többet a Magyar Biokultúra Szövetségről?

Magyar Biokultúra Szövetség közösségi elérhetőségek