Barátkozás a homoktövissel

A homoktövis hazánk folyómenti területein is őshonos. Nem különösebben igényes, kétlaki gyümölcstermő cserje, kisebb kertben is elfér. A nemesített változatok kevésbé tövisesek.

Aki bővebben érdeklődik iránta, azoknak figyelmébe ajánljuk „Vadgyümölcsök a kertben és az ültetvényekben”című könyvet.

A homoktövis igen nagy mennyiségben tartalmaz vitaminokat, valamint karotinoidokat és flavonoidokat, ezáltal támogatja az immunrendszert, csökkenti a gyulladásokat és még számos egyéb egészségvédő hatást tulajdonítanak a termésének, levelének. Finnországban igen nagyra becsülik, szokás családi homoktövis gyűjtő kirándulásokat tenni, hogy a felhalmozott készlettel könnyebb legyen a tél átvészelése.

A homoktövis nem a „szerelem első kóstolásra” típusú gyümölcs, hiszen savanyú – kesernyés íze, jellegzetes szaga elsőre inkább fintort, semmint elégedett mosolyt szokott kiváltani. De ne ítéljünk az első találkozás alapján, mert hígítással, édesítéssel könnyen szelídül.

Homoktövis

Íme a mi bevált módszerünk:

A bogyókat kicsit szárítsuk meg és tegyük dobozba vagy befőttes üvegekbe, majd tegyük a mélyhűtőbe. A tél folyamán mindig tudunk kicsit kicsípni a fagyott gyümölcsökből. Kisebb pohárban a hűtőben napokig eláll, folyamatosan 10-15 bogyóból csinálhatunk friss szörpöt.

A bogyókat kiengedés után beletesszük egy pohárba, majd kanállal összenyomkodjuk őket.

Vizet engedünk rá, lehet mézzel édesíteni, de nem szükséges. Rostos levet kapunk, íze így nem túl fanyar.

Magyar Biokultúra Szövetség logo
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.