Mi az a biogazdálkodás?
A biogazdálkodás (más néven ökológiai gazdálkodás, organikus gazdálkodás) olyan gazdálkodási forma, mely szerves trágyázáson, biológiai növényvédelmen és természetes biológiai ciklusokon alapul, a szintetikus műtrágya és (szintetikus) növényvédő szerek mellőzésével, például baktériumalapú biotrágyák használatával.
A biogazdálkodás alatt egy fenntartható, jogszabályilag védett mezőgazdasági rendszert értünk. Lényegét, amelynek szellemében a jogszabályokat megalkották, így foglalhatnánk össze:
- környezeti, szociális és gazdasági szempontból egyaránt fenntartható
- egészséges termékeket, élelmiszereket állít elő
- óvja a talaj termékenységét, mint a sikeres gazdálkodás kulcsát
- előtérbe helyezi a növények, az állatok és a talaj természetes egyensúlyát
- célul tűzi ki a környezet állapotának javítását
- csökkenti a külső erőforrások bevitelét
- nem alkalmaz szintetikus trágyákat és növényvédő szereket
- a természet folyamatait engedi érvényesülni a terméshozam és az ellenálló képesség növelése érdekében
- elősegíti a diverzifikációt a természetben
- segíti a hasznos élőszervezetek élőhelyének megőrzését.
Biogazdálkodás jogszabályi háttere
Ezen szempontok alapján alakították ki az ökológiai gazdálkodás jogszabályait. Az ökológiai gazdálkodásra vonatkozó, érvényben lévő Európai Uniós, valamint hazai jogszabályok ITT tekinthetők meg.
A jogszabályok értelmezése nem könnyű feladat, ezért az ellenőrző szervezetek alap-feltételrendszert dolgoztak ki, amelyről a fenti honlapon tájékozódhatunk. Ebben az előírásokat tevékenységi körök szerint, közérthető formában tanulmányozhatják az érdeklődők. Az ellenőrző szervezetekkel kötött szerződés keretein belül a gazdálkodó ezeknek az előírásoknak a betartását vállalja, ezért a szerződés aláírása, vagyis az ökológiai gazdálkodásra való átállás megkezdése előtt elengedhetetlen ezek megismerése.
Kapcsolódó cikk:
Mit nevezünk öko-/bioterméknek?