Az alábbiakban a Bajor Kertakadémia szakembereinek összefoglalóját olvashatjuk arról, hogy mit érdemes tenni a paradicsom legsúlyosabb gombabetegsége, a paradicsomvész ellen.
Paradicsomvész, burgonyavész
Ennek a rettegett paradicsombetegségnek a kórokozója a Phytophthora infestans nevű gomba. Júliustól lehet rá számítani, hűvös időben, főként szabadföldön.
Ha van a közelben burgonyavésszel fertőzött burgonya, akkor az előbb betegszik meg és kezdi el megfertőzni a paradicsomot.
Ha többször (bőségesen) esik az eső, magas a levegő páratartalma, a hőmérséklet alig haladja meg a 20 oC-ot, erős a harmatképződés, borult az ég, a levelek pedig nem igazán tudnak megszáradni, akkor a gomba gyorsan szétterjed.
Ha májustól kezdve sok trágyát kap a paradicsom, a talaja pedig folyton nedves, akkor rövid idő alatt nagy, de laza szövetű zöldtömeget fejleszt, ami pedig fogékonyabbá teszi a növényt a paradicsomvészre. Aztán csak azt látjuk, hogy az idősebb leveleken szürkészöld foltok jelennek meg, amik aztán szürkére vagy feketére váltanak és összefolynak.
Nagy páratartalom esetén a levelek fonákján szürkésfehér gombagyep alakul ki, majd a szárat is megtámadja a betegség, barna foltok jelennek meg, ahol könnyen eltörik a szár. A termések is fertőződnek, kemény, enyhén besüppedő foltok jelennek meg rajtuk, ami mélyen behatolnak a terméshúsba. A bogyók fogyaszthatatlanná válnak, ki kell őket dobni.
Megtörtént a fertőzés – hogyan tovább?
Ha megjelentek a leveleken az első foltok, de a továbbiakban száraz időre van kilátás, kíméletlenül távolítsuk el az alsó leveleket, abban a reményben, hogy nem jön újabb fertőzés.
Ha azonban már megjelentek a száron (a fő hajtáson) a barna foltok, akkor a növény gyors pusztulása várható. Ez esetben nagyon gondosan távolítsuk el az egész növényt és helyezzük a zöldhulladékos kukába. Az egészséges, teljes méretüket elért termések még összegyűjtve beérhetnek, ha már sötétzöldből átmentek világoszöldbe. Válogassuk át a készletet naponta, mert sokszor csak pár nap után válnak láthatóvá a paradicsomvész tünetei.
Hasznosítsuk az így felszabadult ágyásokat őszi levélzöldségekkel, például endíviával, cikóriával, madársalátával, spenóttal vagy más salátafélékkel, illetve karalábéval vagy retekkel, vagy akár vethetünk zöldtrágyanövényeket is. Vagy talán épp egy új szamócaágyásra van szükségünk?
Gondoljunk a következő évre!
Bárcsak tudnánk, milyen időjárást hoz a következő tavasz és nyár… Mindenesetre a sikeres paradicsomtermesztés feltétele a megfelelő, legalább 60 cm-es tőtávolság és a folyamatos kacsolás, hogy járjon a levegő és a levelek lehetőség szerint szárazak maradjanak.
Az alább felsorolt ellenálló fajtáknak is csak a talaját locsoljuk, a lombjukra lehetőleg ne kerüljön víz.
A csapadékos régiókban célszerű a paradicsomot tető alatt termeszteni, mert így a növények szárazak maradnak a keresztülfújó szélben. Ezért jó megoldás, hogy a „paradicsomházra” csak abból az irányból kerül oldalfal, ahonnan a vihar szokott jönni.
A paradicsomvész-toleráns fajták még szabadföldön, tető nélkül is alig mutatják jelét a paradicsomvész-fertőzésnek. Ilyenek a hibridek közül: Philovita F1‘,‘Phantasia F1‘, ‘Rose Crush F1‘, ‘Crimson Crush F1‘, a szabad elvirágzásúak közül pedig a ‘Primabella‘ és ‘Resibella‘.
A paradicsom kerüljön minél messzebb a burgonyától, mert először a burgonya levelei szoktak megfertőződni, majd a spórák megbetegítik a paradicsomot is.
A paradicsomkarókat szappanos vízzel kell lemosni. A paradicsom kerüljön minden évben másik ágyásba. A fóliatakarásokkal az a baj, hogy a pára könnyen lecsapódik, ami pedig a paradicsomvésznek kedvez.
A kis fóliaház lenne a legjobb megoldás? Véd a csapadéktól, korábban ki tudjuk ültetni a palántákat, így hosszabb időn keresztül szüretelhetünk. Csakhogy nem mindegy a méret. Minél kisebb a termesztőberendezés, annál több vele a baj. Ha kint emelkedik a hőmérséklet, rövid idő alatt felforrósodik. A nagy páratartalom miatt megnövekszik a többi gombabetegség valószínűsége, például a szürkepenészé vagy a paradicsom kladospóriumos foltosságáé, sőt, ha túl sűrű a növényállomány, a paradicsomvész is fertőzhet.
Egy kis fóliaházban a nem megfelelő beporzás is okozhatnak terméskiesést. Mindenképpen érdemes benne sokat szellőztetni, amikor csak lehet, az ablakokat és az ajtókat nyitva tartani, még éjszaka és hűvös időjárás esetén is.
Biokultúra tippek:
- Mindig az első termésekből fogjunk vetőmagot, mert akkor kisebb az esélye, hogy a növényt már megfertőzte a paradicsomvész.
- Ha elváltozást látunk a paradicsomon, először nézzünk utána kalciumhiány és a napégés tüneteinek. Szerencsére nem minden betegség, ami annak látszik.
- Az utóbbi években piacra került olyan ökológiai gazdálkodáshoz is engedélyezett gomba hatóanyagú készítmény, amellyel jelentősen késleltethető, jobb esetben megakadályozható a paradicsomvész elhatalmasodása.
lwg.bayern.de
Fordította: Gelencsér Margit
Kapcsolódó cikk:
Kötelező távolságtartás