Legyen még több bioélelmiszer minden konyhában!

Nem húzható éles határ tápláléknövényeink és gyógynövényeink közé. Ez szembeötlő illóolajos növényeink esetében, amelyek megízesítik ételeinket, ugyanakkor segítenek kisebb egészségügyi problémáink elmulasztásában. Vannak olyan zöldségféléink is, amelyeket segítségül hívhatunk kisebb betegségek esetén, könnyen termeszthetők itthon is, hiszen évszázadok óta fogyasztjuk őket a Kárpád-medencében. Cikkünk Petra Neumayer „Természetes antibiotikumok” című könyve alapján íródott. Fordítsuk figyelmünket azokra, amelyek jól érzik magukat a hazai kertekben!

Antibiotikumok a biokertből - hagyma, fokhagyma

A fokhagyma számos értékes anyagot tartalmaz, leghatásosabb ezek közül az allicin, amely reszeléskor vagy rágáskor jön létre két „külön csomagolt” összetevőből.

Pasteur még 1858-ban felismerte, hogy a fokhagyma a rettegett tífusz kórokozójával szemben is hatásos. Ásványi anyagai közül említést érdemel a természetben kis mennyiségben előforduló nyomelem, a szelén.

A fokhagyma különleges képessége, hogy segít a káros mikroorganizmusok elpusztításában, ugyanakkor nem teszt kár a bélflórában, sőt erősíti a bél nyálkahártyáját, ami szintén részt vesz a kórokozók megfékezésében. Hatékony lehet a gyomorrákkal összefüggésbe hozott Helicobacter Pylori ellen.

A fokhagyma azzal segít a nehézfémek (higany, ólom, kadmium) kivezetésében, hogy kénvegyületei könnyen kiürülő vegyületeket képeznek a nehézfémekkel.

A fokhagyma frissen, hőkezelés nélkül fejti ki igazi gyógyhatását, amely nem egyetlen vegyületben, hanem a benne lévő anyagok összességében rejlik.

A medvehagyma hatásában a fokhagymára hasonlít, melynek termesztéséről Medvehagyma termesztése cikkünkben írunk bővebben.

A vöröshagyma szintén kénvegyületeinek köszönheti baktériumölő hatását és maradandó „illatát”. Kiváló vitaminforrás is és jóformán egész évben rendelkezésre áll. A lilahagyma a vöröshagyma szelídebb ízű változata.

A vöröshagyma fertőzésellenes anyagai a vesében és a húgyhólyagban is ki tudják fejteni a hatásukat.

A népi gyógyászatban elsősorban légúti megbetegedések megelőzésére és kezelésére alkalmazzák, ugyanis fertőtlenítő hatása mellett segít a váladék felszakításában. Feljegyzések szerint a gyártott antibiotikumok előtt még a tüdőgyulladást is sikeresen gyógyították vele.

A torma és a mustár a keresztesvirágúakhoz tartozik és kén tartalmú vegyületeikkel lépnek fel a kórokozók ellen. A légúti betegségek esetén felszaporodott sűrű váladékot elfolyósítják.

A kakukkfű ismert konyhai fűszer, sokféle változata van. Teája légúti betegségek esetén hatásos, különösen mézzel édesítve. Fő hatóanyaga, a timol radikális fertőtlenítő, többek között a Candida albians túlzott emésztőrendszeri felszaporodása esetén. Hatása természetesen nemcsak ennek a hatóanyagnak köszönhető. 

Fűszernövényeink közül a szurokfű és a borsikafű illóolaja is kedvező hatású.

A körömvirág szirmai segítik a sebgyógyulást és a bőr fertőzéseinek leküzdését.

Biokultúra tipp:

  • A hagymafélék házikerti növényvédelme egyszerű: vetésváltás, esetenként fonalféreg gyérítő növények vetése. A fűszernövények még ennyit sem igényelnek, termesztésük egyszerű, kezdőknek is javasoljuk.
  • A sarjadékhagymát (ami a vöröshagyma rokona) inkább zöldhagymaként ismerjük, van azonban más felhasználási módja is. Ha nyár derekán talajszint fölött 1 centiméterrel levágjuk, majd rendszeresen öntözzük, pár hét múlva megjelennek a nagyon zsenge, metélőhagymához hasonló levelek, amit még ősszel is szedhetünk.
  • A fermentált zöldségek edzik, de nem terhelik túl immunrendszerünket. A kovászos uborka és a savanyú káposzta a legismertebb ezek közül, de számos más zöldségféle, sőt a félérett alma is fermentálható.
  • Próbáljunk ki több kakukkfű változatot, jelentős ízbeli különbségeket fedezhetünk fel.
  • Ne feledkezzünk meg a sarkantyúka gyógyhatásáról sem, vessünk belőle minden évben! Sajnos a meleg időszakban áldozatul eshet a földibolháknak, de addig is élvezhetjük ízletes, enyhén csípős leveleit. Itt írunk róla bővebben:  A sarkantyúka termesztése és felhasználása + Recept
  • A fehérmustár nagyon egyszerűen csíráztatható. Csírája csípős, a gyomorégés elkerülése érdekében egyszerre csak kisebb adagot fogyasszunk belőle.

Gelencsér Margit