A XXXIV. Biokultúra Napon átadásra kerültek a Pro Biokultúra, valamint az Év Biogazdája és az Év Biogazdasága díjak.
Pro Biokultúra díj
A Pro Biokultúra díjat 1998-ban alapította a Biokultúra Egyesület Vezetősége, átadására kétévente kerül sor. Azok tevékenységét szeretnénk elismerni vele, akik valamilyen formában sokat tettek az ökológiai gazdálkodás fejlődéséért, elterjesztéséért.
2024-ben a Magyar Biokultúra Szövetség Vezetősége 2 díjazottat választott. Az egyik Pro Biokultúra díjat Prof. Dr. Biró Borbálának ítélte oda.
Biró Borbála előadásait, cikkeit, publikációit bizonyára mindenki ismeri itt a teremben. A professzorasszony szakterülete a talajbiológiai, a talajökológia, a talajegészség és számos ezekkel rokon terület. Hatalmas szakmai tudását fáradhatatlanul igyekszik minél szélesebb körben átadni, kiskerteseknek, gazdáknak, egyetemistáknak és a tudomány művelőinek egyaránt. A Biokultúra Közép-magyarországi Egyesületének oszlopos tagja, akire mindig lehet számítani.
A másik Pro Biokultúra díjat a Magyar Biokultúra Szövetség Vezetősége Karmazsin Istvánnak ítélte.
Karmazsin István szakmai pályafutását növényvédelmi szakemberként kezdte a 70-es években. Mindig törekedett a kisebb környezetterheléssel járó módszerek, többek közt a biológiai védekezés és a megelőző agrotechnika elterjesztésére. 1999-ben maga is biogazdálkodásba kezdett.
A biokultúra mozgalomban 1998-tól vesz részt. A Kelet-magyarországi Biokultúra Egyesület elnökségi tagjaként segíti gazdatársait és a hozzá fordulókat. Személyében olyan embert tisztelhetünk, aki hozzájárul a FÖLD meggyógyításához, hogy azt jobb állapotban hagyhassuk utódainkra.
Év biogazdája, Év Biogazdasága
Az Év biogazdája és az Év biogazdasága díjazottakról a Magyar Biokultúra Szövetség Vezetősége döntött, a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. javaslatai közül választotta meg az idei díjazottakat. Ezzel a díjjal 1997 óta fejezzük ki elismerésünket a kiemelkedő szakmai tevékenységért.
2024-ben az Év Biogazdája díjat a Vezetőség Kiss Ottónak ítélte oda.
Kiss Ottó 1959 óta méhészkedik, a bioméhészkedést pedig közel negyed évszázada, 2000. augusztus 31-én kezdte. Ottót úgy ismerik, mint aki a jelenben él, ugyanakkor a jövőre, az új generációra gondol. Nemcsak mézet, viaszt és propoliszt kínál, hanem mindazt a tudáskincset is, ami az évtizedek alatt kikristályosodott benne. Hozzá bárki beállhat méhészinasnak. A Debrecenben végző agrárszakemberek is nála tanulhatják ki a bioméhészkedést.
2024-ben az Év Biogazdasága díjat a Vezetőség a Pécsi Sörfőzde Zrt-nek ítélte oda.
A Pécsi Sörfőzde Zrt. 2019 óta készít ökológiai (bio) söröket, amelyek minőségét nemzetközi szinten is elismerik. Az ökológiai sörgyártás mellett döntő vezetője, dr. Szemerey Zoltán, gazdag bio előélettel rendelkezik, évtizedek óta a biogazdák és a biogazdálkodás nagy támogatója. Sörfőzdéjükben gyártanak világos és láger típusú söröket, ráadásul ezekből gluténmentes, illetve szűretlen változatot is kínálnak. Az alapanyagokat lehetőség szerint hazai biogazdaságokból szerzik be, termékeiket pedig a hazai áruházláncokban is terítik, palackos és üveges csomagolásban egyaránt. Példás precizitás, kiemelkedő innovációs készség jellemzi munkájukat, amit most az Év biogazdasága díjjal szeretnénk elismerni.