A bodzavirág egyszerre élelmiszer és gyógynövény. Szezonja rövid, ne szalasszuk el! Mutatunk is 2 tippet, hogy mi készíthető belőle!
Bodzavirág tea télire
A bodzavirágot egy rétegben terítsük szét. Ha megszáradt, távolítsuk el a virágszárakat és tegyük befőttes üvegbe.
Télen készíthetünk belőle mézzel és citrommal ízesített teát. Önmagában is finom, melengető ital, de kezdődő nátha, torokfájás esetén különösen hasznos lehet. A méz – fertőtlenítő hatása miatt – ősi házi szer megfázásokra. A citrom C-vitaminja támogatja az immunrendszert. A bodza izzasztó, köptető hatású. Ha bujkál bennünk valami légúti kórság, igyunk belőle egy nagy bögrével és két paplan alatt aludjunk egy jó nagyot.
Bodzavirágos palacsinta
Évente legalább egyszer érdemes elkészíteni.
A fő virágszárnál fogva mártsuk sűrű palacsintatésztába és emeljük át a forró olajba, majd egy ollóval vágjuk el a kisebb szárakat. Ha egyik oldala megsült, fordítsuk meg. Nem fog szétesni, mert a sűrű tészta összefogja. Savanykás lekvárral vagy mézes joghurttal kínálhatjuk. Különleges étel, de figyeljünk az olaj gondos leitatására. Inkább ebédre, mint vacsorára való.
Biokultúra tipp:
- A veteményes közelében nagyon hasznos a feketebodza. A friss hajtásokat beborító levéltetű állomány ragaszkodik tápnövényéhez, nem megy át a zöldségekre, ugyanakkor felszaporodnak rajta a levéltetveket pusztító rovarok.
- Hihetetlenül gyorsan nő, lombja egy részével mulcsolható a paradicsom és a paprika.
- Ágaiból karó készülhet.
- Érett bogyóit szívesen eszegetik a madarak. Nyomatékosan javasoljuk, ilyenkor ne teregessünk a közelben!
Gelencsér Margit