Kiskerti tápanyag-utánpótlás vetés, ültetés, palántázás előtt, alatt és után? Ráadásul öko módon? Igen!

A tavasz a kertészkedés egyik legizgalmasabb időszaka, amikor új életet hozhatunk a kertünkbe, újratervezhetjük azt, amit az előző évben/években esetleg elrontottunk. Kipróbálhatunk új módszereket és egyre több szempontot figyelembe véve valósíthatjuk meg az ökológiai kertművelést.

Az előző év gondossága adja a következő szezon alapját, azaz mit hogyan hagytunk, készítettünk elő, terveztünk meg a kertben. Évről évre egyre több tapasztalatunk gyűlik össze az adott környezet jellemzőiről, a talajunk állapotáról, az oda illő növényekről, de a változó klimatikus viszonyok és a várhatóan egyre szélsőségesebb időjárás miatt kihívásaink mindig lesznek. Egy igazi kertész mindig tervez valami újat, valami izgalmasat és szerencsére egyre több új módszer, technológia, természetes készítmény érhető el évről évre. Érdemes folyamatosan kísérletezni nem csak új módszerekkel, de új növényfajokkal, fajtákkal is, hiszen a külső körülmények változásait az élővilág is követni kényszerül, azaz tervezzünk mindig előremutatóan a változó viszonyoknak megfelelően.

Növényeink számára az egyik legjelentősebb lépés a talaj megfelelő előkészítése, hiszen elsősorban ez biztosítja számukra a szükséges tápanyagokat, ami az egészséges növényfejlődés alapja. A megfelelő talajban a talajélet, a mikrobiom valóban él és dolgozik és szerencsés esetben minél nagyobb faj- és egyedszámban van jelen. A mikrobiom támogatása, megőrzése és sokféleségének elősegítése az egyik fő feladatunk, hiszen sok esetben évtizedekig nem fordítottunk rá kellő figyelmet, nem voltunk tisztában a jelentőségével sem. A talaj természetesen nem csak tápanyagszolgáltató. Fizikai, kémiai és biológiai állapota meghatározza a levegő, víz és tápanyag szolgáltató képességét. Vetés, ültetés és palántázás előtt érdemes a talajt fellazítani, szellőztetni, de nem átforgatni, valamint komposzttal, érett trágyával vagy természetes, öko talajjavítókkal keverni, és akár mikrobiológiai készítménnyel beoltani. Trágyázást és mikrobiológiai talajoltást követően javasolt 2 hetet pihentetni a talajt. Ma már sokkal többen kertészkednek, mint ahányan állatot tartanak, így a tápanyagkörforgás egyik fő alapanyaga, az állati trágya sok esetben, főleg városi vagy vidéki de városias kertekben nem elérhető, vagy nem alkalmazható. Létezik néhány természetes NPK, valamint mezo- és mikroelem forrás, azonban az ökológiai gazdálkodásban engedélyezett termésnövelők, növénykondicionálók és talajjavító anyagok célzott és komplex megoldást kínálnak természetes összetevőkből a természetes folyamatok támogatására.

Amennyiben mélymulcsos művelést alkalmazunk, akkor is van lehetőség az előkészítésre, mivel folyékony formában akár megfelelő mikrobiológiai készítménnyel, akár természetes ásványi, talajkondicionáló őrleménnyel megszórhatjuk a mulcsot, majd beöntözhetjük, vagy ezt az esőre is bízhatjuk.

Válasszunk őshonos vagy rezisztens növényfajtákat, amelyek ellenállóbbak a helyi kártevőkkel és betegségekkel szemben. Az őshonos növények kevesebb gondozást igényelnek és jobban illeszkednek a helyi ökoszisztémához. A változó klimatikus viszonyok azonban új fajok termesztését, megtelepíthetőségét is egyre inkább lehetővé teszik, de új kártevők, kórokozók, invazív fajok felbukkanását is számos esetben tapasztalhatjuk.

Általánosságban elmondható, hogy a fagyos szentek elmúltával, azaz kb. május közepétől ültethetőek ki biztonsággal a melegigényesebb palánták is a szabadföldbe. Egyes talajjavító, talajkondicionáló készítmények közvetlenül a palántázás során, annak ültetőgödrébe is szórhatóak, a gyökérnövekedési zónákba, ezzel hosszú távú, folyamatosan elérhető tápanyagokkal láthatjuk el a növekvő növényt. Ennek típusa lehet formára préselt, granulált, pelletált vagy por formájú. Ugyanígy alkalmazhatóak akár vetés során is, azaz közvetlenül a magok környezetébe juttatva. A szilárd talajjavítók javítják a talaj szerkezetét és hosszú távon feltáródó tápanyagokat biztosítanak, azaz több évre szóló utánpótlást eredményezhetnek.

A palántázás során fontos, hogy a palántákat fokozatosan szoktassuk hozzá a kinti körülményekhez. Kezdjük azzal, hogy naponta néhány órára kivisszük őket, majd fokozatosan növeljük a kint töltött időt. Ültetéskor ügyeljünk arra, hogy a gyökerek ne sérüljenek, és a palánták megfelelő távolságra kerüljenek egymástól, majd rögtön öntözzük is meg őket.

Ha már kiültettük a növényeinket, elvetettük a magokat, de elmulasztottuk a talajkezelést, vagy szeretnénk ezt követően is természetes tápanyagokkal kiegészíteni a növények által elérhető forrásokat, lehetőségünk van folyékony lombtrágyákat, növénykondicionáló készítményeket használni, vagy finom porrá őrölt természetes ásványi anyagokat alkalmazni, amelyek a levélfelületre permetezve, a talaj felszínére locsolva vagy szórva is képesek lejutni a gyökérzónába.

Kiültetett növényeinket rendszeresen öntöznünk kell, hiszen az utóbbi évek meglehetősen aszályosak voltak és várhatóan nem lesz ez másképp a jövőben sem. A rendszeres öntözéshez használhatunk olyan növénykondicionáló vagy mikrobiológiai készítményeket, amelyek a növény egészségi állapotát fokozva, segítheti a kártevők, kórokozók távoltartását is.

Zöldséges- és gyümölcsös kertünk egészének, vagy csak sorközeinek mulcsozásával nem csak a gyomnövények megjelenését szoríthatjuk vissza, de a talaj nedvességét is hatékonyabban megőrizhetjük, emellett a mulcs folyamatosan lebomló szerves anyagot is biztosít. Meg kell említeni azonban azt is, hogy a mulcs, főleg a mélymulcs alatt tavasszal lassabban melegszik a talaj, ami olykor előnyös, de máskor hátrányos, mindenesetre legyünk erre figyelemmel. Nagy aszály esetén, amikor szükség van mulcsozás mellett is öntözésre, a mulcs több vizet igényel, mint egy fedetlen kert, mivel a mulcs réteg is magában tartja a nedvesség egy részét, azaz lassabban jut le a talajba a víz. Emellett azonban azt hosszabban is megtartja. Számos előnye mellett sajnos a meztelen csigák is kedvelik a nedves környezetet, így erre is gondolnunk kell.

A Greenman Kft. hatékony és komplex megoldást kínál a talajelőkészítésre, talajjavításra, tápanyag-utánpótlásra és a mikrobiom támogatására az ökológiai személélet betartásával.

 

A Greenman Agro például egy mikrobiológiai termésnövelő készítmény, amely javítja a talajélet aktivitását és támogatja a humuszképződést. Talajelőkészítés során érdemes a talajt Greenman Agro-val kezelni, hogy szerves anyag lebontó hatása által növeljük annak tápanyagtartalmát és elősegítsük a növények egészséges fejlődését, emellett rendszeres alkalmazása akár öntözésben, akár levélfelületre történő permetezésben megerősíti a növények immunrendszerét is.

A Greenman AlgiCell egy speciális, üreges szerkezetű csövecskékből álló talajkondicionáló készítmény. Az AlgiCell csövecskék fokozatosan és lassan mállanak szét a talajban, és természetes módon hosszú ideig képesek táplálni a növényeket. :  Javítja a talaj szerkezetét a gyökér környezetében, azaz, annak vízháztartását, levegőzöttségét. Hatására a termés mennyisége és minősége is javul. Az AlgiCell segítségével jelentős öntözővíz megtakarítás érhető el, és a növények jobban bírják a szárazságot is.

A Greenman AlgiNova egy természetes összetevőkből álló por formájú készítmény, amely gazdag szerves- és ásványi anyag tartalommal bír. Az AlgiNova javítja a talaj minőségét és növeli a terméshozamot. Rendszeres alkalmazása hozzájárul a növények egészséges növekedéséhez és a megfelelő állagú talaj biztosításához. Az AlgiNova különösen hasznos zöldség- és dísznövény-termesztésben, valamint fóliasátras termelésben. Kiszórható a talajra vagy öntözővízbe keverhető.

A Greenman HuminCell egy természetes eredetű, huminsavakban gazdag talajkondicionáló pellet, amely segít helyreállítani és javítani a talaj szerkezetét, növelni a vízmegtartó képességet és fokozni a növények tápanyagfelvételét.

A Greenman öko készítményei nagyon jól kombinálhatóak egymással, hatásaikat kiegészítik.

Az öko kertészkedés nemcsak a növények- és saját egészségünket, hanem a környezet védelmét is szolgálja. Az organikus módszerek alkalmazása hosszú távon fenntarthatóbb és kíméletesebb a természet számára és segítik megőrizni talajaink termőképességét, szerves anyag tartalmát.

Greenman

Védjegyes partnerünk promóciós megjelenése.

Magyar Biokultúra Szövetség logo
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.