A hagyományos gazdálkodásban az állatokat, amelyeket húsukért, tojásukért, tejükért nevelnek, sokszor nagyüzemi körülmények között tartják. Ezek a disznók vagy csirkék zsúfoltan, hatalmas épületekbe zárva, napfény nélkül vagy ketrecben élik le az életüket úgy, hogy soha nem jutnak ki a szabad levegőre. Az ökológiai állattartás keretein belül egy biogazda olyan körülmények között tartja állatait és úgy gondozza őket, hogy az megfeleljen az állat természetes igényeinek. Egy biogazdaságban az állatok szabadon mozoghatnak, csoportokban legelőre járhatnak, természetes táplálékot kapnak. Ezzel biztosítják a jólétüket és azt, hogy egészségesek legyenek, gyógyszerek nélkül.
Állatbarát tartás
- Az állattartással foglalkozó biogazdának figyelembe kell venni az adott állatfaj természetes táplálkozási, viselkedési igényeit, szokásait, így a tartás és a takarmányozás során a lehető legtermészetesebb körülmények biztosítására törekszik.
- Az állatokat nem szabad lekötni, ketrecben tartani, bármi módon megcsonkítani. Az istállóban, a legelőn csak meghatározott állatlétszám tartható.
- Az ún. kérődző állatoknak – pl. szarvasmarha, juh – biztosítani kell a természetes legelőt, a változatos és kizárólag növényi eredetű takarmányt.
- A sertés természetéből adódóan szeret dagonyázni, táplálékának bizonyos részét előtúrja a földből, így ezeket a körülményeket is megteremti a sertéstartó biogazda.
- A tyúkfélék számára is igyekszik optimális elhelyezést biztosítani: szabad kifutót, megfelelő védelemmel a ragadozókkal és más vadmadarakkal szemben, akik a „madárinfluenza” hordozói lehetnek.
- A vízi szárnyasoknak biztosítja a megfelelő vízfelületet.
A betegségek megelőzése, gyógyítása
- Ha az állat jól érzi magát, stresszmentes körülmények között él, ritkán betegszik meg.
- Megfelelő tartással, takarmányozással megelőzhető a betegségek jó része. Ha mégis felüti fejét valamely betegség, elsősorban természetes gyógymódokat alkalmaz a gazda (gyógynövényeket, homeopátiát, akupunktúrát). Ha az állat állapota megköveteli, nem hagyja szenvedni, és szükség esetén gyógyszerekkel kezeli a beteg állatot, de soha nem rutinszerűen, vagy megelőzésképpen.
- A jogszabály előírja, hogy a gyógyszerrel kezelt állat termékét az élelmezésügyi várakozási idő minimum kétszeresének eltelte után szabad csak biotermékként értékesíteni.
Takarmányozás
- A bioállattartás során a jogszabály azt is meghatározza, hogy az egyes állatcsoportok takarmánya milyen mértékben tartalmazhat konvencionális (nem bio, vagy átállásból származó) takarmányt.
- A bioállatok takarmánya nem tartalmazhat genetikailag módosított összetevőt.
- Minden állatfajt a lehető legtermészetesebb módon takarmányoznak a biogazdák, így pl. a növényevő állat fehérjeszükségletét kizárólag növényekkel elégítik ki.