Ősz a biokertben – ne vigyük túlzásba a rendrakást!

Az őszi kertrendezés során gondoljunk a biokert hasznos állataira: maradjon lombkupac a sünöknek, növényszárak a rovaroknak, gyümölcs a madaraknak. Kerüljük a lombfúvók, lombszívók, fűnyírórobotok használatát. A jövő évi csigadúlás megelőzése érdekében ősszel érdemes a talajt lazítani.

Ősz a biokertben - sün
Sün az avarban

Ha egyes kerti munkákat tavaszra halasztunk és nem hordjuk az összes lombot a komposztba, akkor túlélési lehetőséget biztosítunk az állatoknak.

Az avar nagyszerű búvóhely

Ne használjunk lombszívót, mert az a lomb között megbúvó állatok vesztét okozza és amúgy is energiapazarlással járna, a jó öreg gereblye sokkal kíméletesebb. A bokrok alá húzhatjuk vele a leveleket, ahol védőtakaró lesz a lombból, szállást adva katicabogaraknak, pókoknak, rovaroknak. Az ökörszemnek és a vörösbegynek ezek gazdag zsákmányt jelentenek. A sün számára tökéletes szálláshely a lombkupac, az üres ágyásoknak is hasznára válik az avartakarás, mert védi a talaj élővilágát és tápanyagokat szolgáltat.

Hagyjuk meg a kórókat, szárakat a rovaroknak és a madaraknak

A szármaradványokban találnak maguknak téli szálláshelyet a rovarok és a pókok. Egyes vadméhek a növényi szárakba rakják petéiket. A szaporulat többnyire csak a következő tavasszal kel ki, ezért jó, ha tavaszig várunk a növénymaradványok eltakarításával. A holtfából, korhadó ágakból, kérgekből álló halom is jó téli búvóhely a sünöknek, bogaraknak, vadméheknek és más rovaroknak, ezeket pedig az éhes madarak falják fel.

Az ősszel keletkező kerti hulladékokból rovarszállót készíthetünk a vadméheknek, amit februártól kezdenek benépesíteni.

Madaraknak és vadméheknek ültetett cserjék

Várjuk meg a tél végét a cserjék metszésével, hogy a madarak elég természetes táplálékhoz jussanak. A csipkebogyó, a kecskerágó, a veresgyűrűs som, a galagonya, a fagyal termése – díszítő értéke mellett – táplálékot ad a madaraknak. A hazai fák, cserjék szintén fontosak a kertben, mivel nagy mennyiségű virágport és nektárt adnak, fészkelőhelyet, peterakó helyet kínálnak a madaraknak és egyes vadméh fajoknak. Ha valamilyen fásszárút szeretnénk ültetni, az ősz a legmegfelelőbb időszak.

Kártevők megfékezése

Ősszel nyílik lehetőség egyes kártevők gyérítésére. Az almamoly ellen például hatásos a hullott gyümölcs rendszeres összegyűjtése és eltávolítása.

Ha megjelent a vadgesztenyelevél-aknázómoly, alapvető intézkedés a lehullott levelek rendszeres összegyűjtése és eltávolítása. Jelentős csigakártétel esetén hasznos lehet a talaj lazítása, hogy a fagy elpusztítsa a felszínre került csigatojásokat. Ősszel, télen jó alkalom adódik madárodú készítésére. A madarak rovarokkal táplálják fiókáikat, ezért nagy hasznot hajtanak a kártevők begyűjtésével.

Halálos szélvihar

A lombszívókat és -fújókat arra tervezték, hogy segítségükkel az őszi kertet tipp-topp állapotba tudjuk hozni, számos állatnak azonban ezzel a vesztét okozzuk, ugyanis 400 km/órás sebességgel fújják, szívják az avart és vele együtt a fontos élőlényeket.

Száraz időben felkavarják a port, hangjuk erős, elérheti a 120 decibelt, ami már átlépi az emberi fül fájdalomküszöbét. Ez az érték összemérhető a légkalapács és a repülőgép felszállás zajával. Egyes városokban tiltják a lombfúvók használatát.

Fogjunk inkább egy gereblyét, ami ugyan nem távolítja el tökéletesen az avart, de az állatok megmenekülnek. Egy avarkupac a kert sarkában, a sövény vagy a fák alatt – lakályos téli szállás a kisemlősöknek, kétéltűeknek, rovaroknak.

Kerti segítőink veszélyben!

A robot fűnyírókkal kényelmesen megoldható a munka, akár úgy is, hogy közben a kert gazdája szundikál. Önállóan közlekednek a fűben, kis akadályok nem tartóztatják fel őket, és így sajnos számos sünt, békát és más éjszakai állatot veszélyeztetnek. Súlyos, akár halálos sebeket ejtenek rajtuk. A sünvédő állomások megerősítették, hogy a fűnyíró robotok számának növekedésével párhuzamosan növekszik a sérült sünök száma (Forrás: LBV Bayern). Legjobb, ha magunk irányítjuk a fűnyírót és meghagyunk olyan foltokat, ahol az állatok búvóhelyet és táplálékot találnak.

Forrás: umweltberatung.at
Fordította: Gelencsér Margit