Mit nevezhetünk bioterméknek, más szóval ökoterméknek?
Hivatalos meghatározás szerint: olyan növényi és állati eredetű élelmiszereket, takarmányokat, alapanyagokat nevezhetünk így, amelyeket jogszabályokban rögzített szigorú szakmai előírásokat betartva, a szakminisztérium által elismert ellenőrző szervezet felügyelete mellett állítottak elő.
Fontos, hogy nem a termékre vonatkoznak az előírások, hanem a termék-előállítás teljes folyamatára.
A „nem ökológiai” vagy „nem biológiai” termékeket konvencionálisaknak, esetleg szokványosnak nevezzük.
Melyek az ökológiai gazdálkodásra vonatkozó jogszabályi előírások?
Az ökológiai gazdálkodás jogszabályait a tapasztalatoknak és az új kihívásoknak megfelelően szükség szerint időről időre módosítják, kiegészítik. A jelenleg érvényes jogszabályokat ide kattintva olvashatjuk: ÖKOjogszabályok.
Hogy lehetek biztos abban, hogy valóban ökológiai terméket vásárolok?
Csomagolt termék esetén:
Az ökotermékek jelöléséről is pontosan rendelkezik a jogszabály, amely szerint nem csupán a bio eredetre kell utalni, hanem fel kell tüntetni az utolsó ellenőrző szervezet nevét és kódszámát.
Pl.: Bioszilvalekvár; Ellenőrizte Biokontroll Hungária Nonprofit Kft., HU-ÖKO-01.
Az utolsó ellenőrzést végző szervezet logója is felkerülhet a csomagolásra, de aminek mindenképpen rajta kell lennie az az EU BIO logó:
Csomagolatlan termék esetén:
Leginkább ömlesztett zöldség, gyümölcs esetén találkozhatunk azzal, hogy az árut bioként kínálják. Ez esetben kérjük meg az árust, mutassa be az ökológiai eredetet igazoló minősítő tanúsítványt és annak mellékleteit. Ha „sajnos véletlenül épp otthon maradt”, kérdezzük meg, melyik ellenőrző szervezet tanúsítja a terméket, illetve milyen néven szerződtek, majd ellenőrizzük le annak tanúsítványkeresőjében.
Figyelmeztetés
Gyakran találkozunk azzal, hogy a bio és a kistermelői fogalmát igyekeznek összemosni. Ez méltatlan kihasználása a fogyasztó jóhiszeműségének, hiszen egyáltalán nem biztos, hogy a kistermelői jobb. A hozzáértés és a technológiai fegyelem hiánya miatt akár magasabb is lehet a növényvédő szer maradvány tartalom a kistermelői élelmiszerben, mint a nagyüzemiben.
Hasonló üres reklámfogás a „vegyszermentes” megnevezés, ami mögött nincs semmilyen biztonságot nyújtó ellenőrzés.
A témáról bővebben információs oldalunkon, ahol arra a kérdésre keressük a választ: Miért jó a bio? – 12 téma egyetlen kérdés megválaszolására. Témák: