Talaj – Lássuk, miből élünk!

A talaj alapvető természeti erőforrásunk, táplálja és rögzíti a növényeket. Élettelennek tűnik, pedig telis-tele van élettel. Mikroorganizmusok népesítik be, gombafonalak szövik át, gyökerek hatolnak bele, az állatvilág képviselői pedig fáradhatatlanul munkálkodnak rajta és benne.

Kialakulásához százezer évek kellenek, de percek alatt tönkre tehető. Egy biogazdaságban alapértelmezett a védelme, hogy táplálékot adjon az utánunk jövő generációknak is.

Hogyan gondozza egy biogazda a talajt?

→ Nem áldozza fel a rövid távú haszon érdekében, ezért nem használ műtrágyákat. A műtrágyák ugyanis egyoldalúan töltik fel tápanyaggal a talajt, pusztítják a talajlakókat, például a gilisztákat. Savas irányba tolják el a kémhatást, ami egyes mérgező elemek, például a kadmium mobilizálódásához vezet.

→  Nem használ szintetikus vegyszereket a baktériumok, gombák, rovarok és gyomok ellen, ezzel megóvja a talaj élővilágát. Ebben az életközösségben ugyanis minden lénynek megvan a maga pótolhatatlan szerepköre. A növények szerves anyagot állítanak elő, a baktériumok és gombák a szemcsék összetapasztásával alakítják ki a talajszerkezetet, a gilisztajáratok lehetővé teszik a csapadék beszivárgását, a gyökereket mikroorganizmusok segítik a táplálék felvételében.

Biotermékek azonosításához: EU bio logo
A gilisztajáratokon keresztül szivárog a talajba a csapadék

→ A betakarításkor kivett tápanyagokat egy biogazda természetes anyagokkal pótolja, például istállótrágyával vagy komposzttal. Pillangósokat vet, mivel azok a levegőből felvett nitrogénnel gazdagítják a talajt. A zöldtrágyának vetett, majd beforgatott növényi anyag javítja a talaj szerkezetét és élelemmel látja el a talajlakókat.

→ Nem termeszt genetikailag módosított növényeket, például totális gyomirtók tűréséhez tervezett GMO-szóját.

És hogy hat ez környezetünkre?

A biogazdálkodás módszerei növelik a talajban megkötött szén mennyiségét, így járulnak hozzá a klímaválság mérsékléséhez.

Talajvizeinket, folyóinkat, tavainkat nem szennyezi vegyi anyagokkal – ezzel pedig a mi egészségünket is védi.

A témáról bővebben információs oldalunkon, ahol arra a kérdésre keressük a választ:
Miért jó a bio? – 12 téma egyetlen kérdés megválaszolására.
Témák:

Elindult új weboldalunk: www.miertjoabio.hu
Magyar Biokultúra Szövetség logo
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.