Vegyszermentes tavaszi permetezés: Miért és hogyan?

Amennyiben a vegyszermentes gyümölcstermesztés híve, vélhetően a kulcsfontosságú tavaszi permetezés során sem alkalmaz vegyszereket. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne tudná megvédeni növényeit a kártevőktől és kórokozóktól. 

Gondolkodjunk előrelátóan

 

A legjobb védekezés mindig a megelőzés. Az egészséges talaj kialakítása elengedhetetlen ahhoz, hogy a növények erős és ellenálló immunrendszerrel rendelkezzenek, amellett, hogy biztosítja a megfelelő tápanyagellátottságot is. Az ideális mikrobiológiai folyamatok zavartalan működése elősegíti, hogy a növények felkészülten álljanak a külső környezet veszélyeivel szemben, legyen szó kártevőkről, kórokozókról vagy szélsőséges időjárási körülményekről. 

 

Növényvédelem vegyszerek nélkül

A megfelelő növényvédelemhez nem pusztítani kell, hanem a megelőzésben és a természetes folyamatok támogatásában gondolkodni. Ennek egyik eleme lehet a növénytársítás, amikor olyan növényeket ültetünk egymás mellé, amelyek kedvelik egymás közelségét és amelyek pajzsként szolgálnak a kártevőkkel szemben. Ilyen növények például a fokhagyma, levendula vagy rozmaring, amelyek erős illóolajokat tartalmaznak. Olyan ragadozó rovarokat is csalogathatunk a kerünkbe, amelyek a kártevő rovarok számának gyérítésében tudnak segíteni. 

Ültessünk csalogató növényeket: Bizonyos növények vonzzák a ragadozó rovarokat, például a katicabogarakat, fátyolkákat és fürkészdarazsakat. Ilyen növények például a kék búzavirág, mézvirág, kerti borágó és izsópfű. 

Kerüljük a peszticidek használatát: A kémiai rovarölő szerek nem tesznek különbséget a hasznos és káros rovarok között, így elpusztíthatják a minket segítő ragadozó rovarokat és akár a méheket és más hsznos beporzókat is. Ehelyett használjunk természetes védekezési módszereket.  

Biztosítsunk megfelelő élőhelyet: A ragadozó rovaroknak és a beporzóknak is szükségük van búvóhelyekre és táplálékra. Ültessünk változatos növényeket, amelyek nektárt és virágport biztosítanak számukra, valamint hagyjunk meg néhány természetes területet a kertben, ahol elrejtőzhetnek.  

Vonzzuk be a madarakat is: A madarak szintén segíthetnek a kártevők elleni védekezésben. Telepítsünk madárodúkat és itatókat a kertbe, hogy vonzóbbá tegyük számukra a környezetet.

Talaj pihentetése vagy vetésforgó

A talajban rejtőző kórokozó vírusok, baktériumok és mikrogombák ellen hatékonyan védekezhetünk a talajrész pihentetésével, vagyis vetésforgó alkalmazásával, de megfelelő mikrobiológiai talajoltással is.  

A tavaszi permetezés szükségessége

A gyümölcsfák érzékenyek, különösen a nemesített fajták nagy része hajlamos a gombás, bakteriális vagy vírusos betegségekre, valamint a kártevőkkel szemben is többnyire védtelenek. Létezik természetes ellenálló-képesség:  rezisztencia és  tolerancia. A rezisztencia a kártevők és betegségek aktív elhárítását jelenti, míg a tolerancia a káros hatások elviselését és minimalizálását. Mindkét mechanizmus fontos szerepet játszik a növények egészségének megőrzésében. 

 

A fajtaválasztás fontossága

Törekedjünk arra, hogy ne idegenhonos vagy invazív fajokat, fajtákat, hanem lehetőleg őshonos fajtákat neveljünk, amelyek az adott tájegység klimatikus viszonyaihoz, talajtípusához illeszkednek. Emellett fontos figyelembe venni, hogy a változó klimatikus viszonyok és az egyre gyakrabban megjelenő idegen kórokozók és rovarkártevők különösen nagy kihívás elé állítanak minket ezen a téren is.  

Permetezés idejének elmulasztása

 

A hagyományos permetezőszerek összetétele és alkalmazása szigorúan szabályozott, hogy minimalizálják a környezetre és az emberi egészségre gyakorolt káros hatásokat. Használatuk számos veszélyt rejt magában. Az emberi egészségügyi kockázatokon túl (belélegzés, mérgezés, krónikus hatások) a környezetre nézve is komoly gondot jelenthetnek. Talaj- és vízszennyezés: A permetezőszerek maradványai beszivároghatnak a talajba és a vízforrásokba, szennyezve azokat és károsítva a helyi ökoszisztémát. Nem célzott élőlények károsítása: A permetezőszerek nemcsak a célzott kártevőket, hanem más hasznos rovarokat, például méheket is elpusztíthatnak, ami negatív hatással van a biodiverzitásra is. 

 

A háziméhek és egyéb beporzó rovarok útja tavasszal kezdődik, mikor már virágba borulnak a fák, így nem meglepő módon, ha ilyenkor állunk neki a permetezésnek, el is pusztíthatjuk őket, amivel a saját gyümölcs- és zöldségtermesztésünk hatékonyságát is csökkenthetjük, hiszen ha nincs beporzó, számos növénynél nincs termés sem. 

 

Ha lekési a tavaszi permetezés idejét, figyelembe kell venni az élet megindulásával a hasznos rovarok megjelenését is a fákon, virágzaton, ezért különösen fontos, hogy biztonságos, vegyszermentes készítményeket használjon, mint például a Greenman Agro. Ez a mikrobiológiai készítmény sem a környezetre, sem az élővilágra nem jelent veszélyt és ökológiai gazdálkodásban is engedélyezett. Vizsgálatokkal igazoltan a háziméhekre is ártalmatlan. 

Permetezéskor ügyeljen a következőkre: 

A permetezést végezzük lehetőleg még rügypattanás előtt!
Fontos, hogy metszés esetén alaposan permetezzük le a vágási helyeket is! 
Ne csak a fiatal hajtásokra jusson a permetléből! Alaposan kezeljük le a fa törzsét, a repedéseket is!
A permetezést végezzük bőségesen, a Greenman Agroval 10%-os oldatával. 

Greenman Agro termésnövelő készítmény

A Greenman Agro probiotikus technológiával készül, és jótékony hatású, természetes mikrobák erejét hasznosítja. Alkalmazható levélkezelésre (permetezésre) és talajoltásra is bármilyen szántóföldi és kertészeti kultúrnövény számára. Ökológiai gazdálkodásban is. 

Alkalmazásával egészséges környezetet teremthetünk a növények felületein, de a talajban is. A készítmény elősegíti a szerves anyagok átalakulását a növények számára felvehető formákká, ezáltal javul a talaj tápanyag szolgáltató képessége, és a biológiai-, fizikai-, kémiai jellemzői, helyreáll a talaj mikrobiom egyensúlya. 

Olvassa el vásárlóink véleményét a Greenman Agroról! 

Zöldebb kert, egészségesebb növények! A  Greenman.hu oldalon megismerheti további természetes készítményeinket, a  Greenman blogon pedig hasznos tippeket találhat a kert egészségének megőrzéséhez.

 

Védjegyes partnerünk promóciós megjelenése.

Magyar Biokultúra Szövetség logo
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.