Ismerjük meg, melyik talajlakó tesz kárt a gyökerekben és melyikkel nem kell foglalkoznunk.
Drótférgek
A pattanóbogarak (Elateridae) 3 cm hosszú lárvái nevüket csillogó páncéljukról kapták. A talajban élnek, mivel nem viselik el a száraz körülményeket. Jellegzetes kárképük: kerek, rothadó szélű járatok a gyökerekben és gumókban. Mit tehetünk ellenük? A talaj fellazításával és a lárvák összegyűjtésével jelentősen csökkenthetjük egyedszámukat. A lárvák kerülik a büdöskét, a körömvirágot és a veteménybabot. Termeszthetjük ezeket a drótféregre érzékeny zöldségfélék, például a burgonya előtt, illetve között, hogy távol tartsuk a drótférgeket.
A drótférgek a pattanóbogár-félék lárvái
Gyökértetvek
A gyökerekből szívják ki a nedveket, pusztuló ágyásokat hagyva maguk után. A gyökértetveket rendszertanilag a levéltetvekhez soroljuk. A gyökereken alkotnak telepeket, ahol viaszszerű anyagot hagynak hátra maguk után. Egyik ismert fajuk a saláta gyökértetű (Pemphigus bursarius).
Mit tehetünk ellenük? Egy fajgazdag biokertben felszaporodnak természetes ellenségeik, például a soklábúak. Száraz, meleg talajban érzik jól magukat, ezért rendszeres öntözéssel megelőzhető a kártételük. A varádicsfőzet és az erjesztett csalánlé kifejezetten hatásos ellenük. Májusi rajzásuk idején kis lyukú rovarhálóval tarthatjuk őket távol.
A gyökértetvek viaszszerű réteget hagynak a gyökereken.
Barázdáshátú vincellérbogár
A barázdáshátú vincellérbogár (Otiorhynchus sulcatus) kifejlett példányai számos dísznövény levelét fogyasztják, jellegzetes íves, karéjozó rágásnyomokat hagynak maguk után. Lárváik ezzel szemben a talajlakók. Kártételükkel akár el is pusztíthatják a növényeket.
Mit tehetünk ellenük? A kifejlett példányok éjjel aktívak, ezért érdemes őket naplemente után összegyűjteni. Speciális fonalféreg-készítmények állnak ellenük rendelkezésre. A Heterorhabditis bacteriophora fonalféreg elpusztítja a lárvákat.
A barázdáshátú vincellérbogár lárvája felfalja a gyökereket.
Pajorok
A pajorok a különböző ganajtúrófélék (Scarabaeidae) lárvái. Valójában nem minden pajor kártevő. A kertben a májusi cserebogár hat centiméteres lárvái, a sárga cserebogár feleakkora lárvái, valamint a kerti cserebogár lárvái tesznek kárt a növényekben. A gyökérveszteség miatt a növények elsorvadnak.
Mit lehet tenni ellenük? Egy fajgazdag, természetközeli kertben nem szaporodnak fel olyan nagy számban a pajorok, mivel a sünök és a madarak elpusztítják azokat a példányokat, amelyek a komposzttal kerülnek a veteményesbe. Ha ásás közben pajorok kerülnek elő, vigyük őket a komposztba. Tavasszal varádicslével előzhetjük meg a peték lerakását.
A hat centiméteresre növő cserebogár pajorokat könnyű felismerni.
Forrás: Kraut&Rüben Digital magazin
Fordította: Gelencsér Margit
Kapcsolódó cikk:
A drótférgek csapdázása