Irány a Biokultúra konyhája! májusban

Májusban csinos kötegekben kelleti magát a spárga és a rebarbara, lombjával együtt a zsenge karalábé és a sárgarépa, zöldfűszerként a petrezselyemzöld és a friss kapor, a szamóca pedig ellenállhatatlan illatával csábít – ilyenkor pazar élmény egy ökopiaci vársárlás!

Lássuk, májusban milyen recepteket próbálhatunk ki és milyen tippeket, trükköket vethetünk be egy biokonyhában!

Receptek

⇒ Együnk minél több nyers zöldséget és gyümölcsöt. A klasszikus tojásos nokedli/tészta szinte elmaradhatatlan kísérője az édes-savanyú lében kínált fejes saláta. Az öntetet készíthetjük cukorral vagy semlegesebb ízű mézzel, például akáccal, illetve kipróbálhatunk hozzá többféle ecetet.

⇒  A spárga szezonja rövid, de ahhoz elég hosszú, hogy kipróbáljuk tejszínes krémlevesként, sós pitére vagy akár tavaszi spárgás rizottóba.

⇒ Ha már teleettük magunkat friss bioeperrel, próbáljuk ki a tavaszi Biokultúra receptes füzetek ételeit – italait: az eperkenyeret, az epertortát, epres-chiás limonádét.

⇒ A rebarbara az a levélzöldség, ami az ételekben gyümölcsnek tűnik. Készülhet belőle pite magában vagy almával vegyesen, illetve frissítő tavaszi rebarbara limonádé, amit eperrel is ízesíthetünk.

⇒ A feketebodza (nem gyalogbodza!) és a fehérakác (nem más akácfajok!) virágát sűrű palacsintatésztába mártva, bő olajban kisüthetjük. A bodzás palacsinta trükkje: a fő virágszárnál fogva mártsuk bele a palacsintatésztába és emeljük át a forró olajba, majd egy ollóval elvágjuk a kisebb szárakat. Ha egyik oldala megsült, megfordítjuk. Nem fog szétesni, mert a sűrű tészta összefogja. Savanykás lekvárral vagy mézes joghurttal kínálhatjuk. Különleges ételek, de figyeljünk az olaj gondos leitatására, inkább ebédre, mint vacsorára valók.

⇒  Szárítsunk télire bodzavirágot teának. Mézzel, citrommal ízesítve finom meleg ital. Izzasztó hatású, ezért ha meg akarjuk futamítani a lopakodó náthát, igyunk belőle egy jó nagy adagot, majd aludjunk egy nagyot két paplan alatt.

Tippek, trükkök a biokonyhában

⇒ Szeletelt zsenge karalábéval helyettesíthető az ázsiai receptekben szereplő bambuszrügy.

⇒ A leveles zöldségeket salátacentrifuga nélkül úgy száríthatjuk meg, hogy tiszta konyharuha közepére halmozzuk őket, a konyharuha sarkait összefogjuk és a kád fölött kirázzuk. Így jobban fog tapadni a levelekre a salátaöntet.

⇒ Ha egy gyerek nem eszi meg főve a zöldségeket, érdemes zsenge karalábé és répadarabokkal kínálni, egy kis játékkal fűszerezve.

Tudomány

⇒ Tudtad, hogy a biozöldségek sokkal kevesebb nitrátot tartalmaznak, mint a szokványos minőségűek? Erről bővebben Nitrát-veszély c. cikkünkben olvashatsz.

Biokonyhás kiadvány, videó

Biokultúra receptes füzetsorozatunk tavaszi számában csupa olyan receptet válogattunk, melyhez az alapanyagok az adott évszakban beszerezhetőek és egy átlagos konyha felszereltsége elég az elkészítésükhöz.

Lechner Judit: Fűszerek, gyógynövények a magyar biokertekben c. ingyenesen letölthető könyve segít megtalálni a gyógynövények helyét a kertben, útmutatót ad gondozásukhoz, felhasználásukhoz.

Magyar Biokultúra Szövetség logo
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.