Irány a Biokultúra konyhája! januárban

Biokonyha sorozatunk azoknak szól, akik szeretnének változatos, egészséges ételeket készíteni a hazánkban is beszerezhető bioalapanyagokból, akik szívesen lesnek el új tippeket, trükköket a főzés, tartósítás és tárolás terén, valamint kíváncsiak a bioélelmiszerekkel, biogazdálkodással kapcsolatos kutatási eredményekre.

Kalandozzunk most el az igazi téli ízek világába! Nézzük, januárban milyen recepteket próbálhatunk ki és milyen tippeket, trükköket vethetünk be egy biokonyhában.

Receptek

⇒ Vízkereszttől hamvazószerdáig tart a farsang. Hagyományos édessége a fánk. Aki nem retten meg egy kelt tészta elkészítésétől, az vágjon bele! Bio sárgabarack lekvárral igen finom, de meg is tölthetjük pudinggal, lekvárral, aki pedig édes szájú, porcukorral is megszórhatja.

⇒ Tanuljuk ki a fermentálást, kezdjük a legegyszerűbbel, a káposzta savanyítással. Nem kell óriási mennyiségekre gondolni, fél kiló káposztát is nagyszerűen meg lehet savanyítani. Érdemes nyersen (is) fogyasztani, így akár készülhet belőle – tökmagolajjal nyakon öntve – kocsissaláta.

Csíráztassunk mindenféle magvakat a bőséges vitaminellátás érdekében. A keresztesvirágúakkal könnyen boldogulunk. A hántolt (de nem pirított) napraforgó is könnyen csírázik.

⇒ Készítsünk gyógyteákat a nyáron szárított gyógyfüvekből. A kakukkfű kifejezetten hasznos légúti betegségek esetén, az citromfű tea pedig segít az esti lecsendesedésben. (Egy csésze teához vegyünk egy teáskanálnyi szárítmányt, leforrázzuk, lefedjük, hogy az értékes illóolajok el ne illanjanak.)

⇒ A szárított csipkebogyót fél napos hideg vizes áztatással készítsük el. Erőteljesebb az íze, ha közvetlenül a beáztatás előtt kávédarálóban megőröljük és a készt italt nagyon finom szűrőn át öntjük.

⇒ Bármelyik teát választjuk, jól illik hozzá egy illatozó házi almáspite.

⇒ Az almáspitéből megmaradt almacsutka igazi ínyencség a kert madaraiknak. Vendégeljük meg őket, tegyük a komposzt tetejére, vagy más, macskabiztos helyre.

⇒ A homoktövisnektár még hőkezelés után is jelentős mennyiségű C-vitamint és más egészségvédő anyagokat tartalmaz. Megfelelően hígítva, biomézzel ízesítve nem hat fanyarnak.

⇒ A forralt bor jól eshet a hideg időszakban. Aki merész, az egy darabka chilit vagy pár szem feketeborsot is tehet hozzá. A forralt bor módjára ízesített almalé a gyerekek kedvence.

Tippek, trükkök a biokonyhában

⇒ A megkásásodott almából sokféle finomságot készíthetünk, például lekvárt, amit elvarázsolhatunk bio narancshéjjal, mélyhűtött áfonyával, fahéjjal, szegfűszeggel. Egy egész kevés paradicsompüré szép színt ad és nem ütközik ki az íze.

⇒ Sokféle ételhez, például tésztákhoz, salátákhoz, rakott krumplihoz adhatunk apróra vágott lilahagymát vagy uborkagyalun hajszálvékonyra szelt fokhagymát. A nyersen fogyasztott hagymafélék segítenek az enyhébb légúti fertőzések leküzdésében, ami télen igen hasznos lehet.

Tudomány

Antibiotikum a biokertből? Télen van a nátha és a torokfájás szezonja. Megelőzésképpen fogyasszunk immunrendszerünket támogató bioételekkel, italokkal. Vannak olyan zöldségféléink és fűszernövényeink, amelyeket segítségül hívhatunk kisebb betegségek esetén és egyszerűen termeszthetők a hazai biokertekben.

Biokonyhás kiadvány, videó

⇒  Legyen még több bioélelmiszer minden konyhában! c. főzősorozatunkban megmutatjuk: Miért jó a bio?
A fenti kérdésre nagyon sokan tudják a választ, de nagyon sokan keresik is. Természetesen vannak olyanok is, akik nem is sejtik, hogy érdemes vele foglalkozni. Ezért egy olyan új formátumot találtunk, melyen keresztül könnyedebben és ízletesebben átadható az öko szemlélet mindenki számára! Bio rajongóknak, érdeklődőknek és érdekteleneknek is ajánljuk főzős videósorozatunk beharangozó részét:

⇒ További receptek ingyenesen letölthetők Biokultúra receptes füzetsorozatunk téli számában, melyben csupa olyan élelmiszer szerepel, ami beszerezhető Ökopiacunkon.