Miért keletkeznek sötét foltok a paradicsomon és a cukkinin? Ehető marad? Hogy előzhetem meg ezt a betegséget? Lássuk Mattias Nemeth biokerti javaslatait a csúcsrothadással kapcsolatban!
A csúcsrothadás nem betegség, de ugyanolyan bosszantó
A paradicsom csúcsrothadása
Aki paradicsomot szokott termeszteni, az bizonyára ismeri a jelenséget: a termések csúcsán megjelennek a rettegett fekete foltok. A „csúcs” itt arra utal, hogy azon a részen jelentkezik a probléma, ahol a virágzat maradványai találhatók.
A paradicsomon kívül a cukkinin is megjelenhetnek a szürkésbarna vagy barnásfekete foltok. Ezek kicsit besüppedhetnek a termésbe, tapintásra lehetnek enyhén nyálkásak vagy kemények.
A csúcsrothadást nem kártevő és nem is gombabetegség okozza. A csúcsrothadás hátterében anyagcserezavar és a nem megfelelő kalcium ellátás áll. A kalciumhiány miatt a sejtszerkezet nem elég erős és a hiánnyal érintett terület besüpped.
Tények és tévedések a csúcsrothadással kapcsolatban
A terméseken jelentkező kalciumhiánynak különféle több oka is lehet. Ritkán fordul elő amiatt, hogy a talajban nincs belőle megfelelő mennyiség. Többnyire a rendelkezésre álló kalcium felvételének van akadálya.
Más tápanyagok akadályozhatják a beépülést, például az ammónium, a kálium, a magnézium vagy a nátrium. Ha ezek koncentrációja túl magas, előfordulhat, hogy a növény nem tudja felvenni a kalciumot.
Csúcsrothadás öntözési hibák miatt
A problémát legtöbbször ez okozza. Egy ideig a nedvkeringés megfelelő mennyiségű kalciumot szállít a termésbe, majd hosszabb időre kiszárad a talaj. Bár az is megtörténhet, hogy a naponta öntözött paradicsomon indul meg a csúcsrothadás, mivel túl sok vizet kap. Azért ritkább a csúcsrothadás szabadföldön, mint fóliában, mert a növénynek nagyobb lehetősége van az önszabályozásra.
Bármennyire is javasolják, a patikában kapható kalcium pezsgőtabletták nem használnak a paradicsomnak, legfeljebb a kertésznek.
Csúcsrothadás megelőzése
Alapvető fontosságú, hogy a talajt megfelelő mennyiségű kalciummal töltsük fel. Ez általában megoldható komposzttal, valamint zöldségekhez és paradicsomhoz ajánlott tápoldatokkal. Ennél azonban jóval fontosabb az egyenletes öntözés és a növény igényei szerinti tápanyag- utánpótlás.
A Kraut&Rüben tippje:
Szórjunk némi kőzetlisztet vagy alginitet az érintett növények, például a cukkini alá. A hosszúkás paradicsomok különösen hajlamosak a csúcsrothadásra.
Biokultúra tipp:
A koktélparadicsomok nem hajlamosak erre az anyagcserezavarra.
Forrás: krautundrueben.de
Fordította: Gelencsér Margit
Kapcsolódó cikk:
Természetes tápanyag-utánpótlás a konyhából és a kertből