Kiszámíthatatlan időjárású hónap, de ahogy hosszabbodnak a nappalok, betölti a madárdal a kertet. Kipattannak a rügyek, virágot bontanak a korai tulipánok és egyes gyümölcsfák, cserjék. Kezdjünk el fényképeket készíteni kertünk szépségeiről és finomságairól. Jó lesz majd télen visszanézni az év ajándékait! Nézzük milyen biokerti teendők vannak márciusban!
Áltánosságban
⇒ A vetést, ültetést, metszést igazítsuk (amennyire lehet) a Vetési naptárhoz.
⇒ A tömörödésre hajlamos talaj könnyen károsodhat, ha felázott állapotában rálépünk vagy művelni próbáljuk. Ne erőltessük a szabadföldi vetést, ha kárt tennénk vele a talajban.
⇒ Helyezzünk ki rovarhoteleket.
⇒ Távolítsuk el az etetőből a maradék magokat, mert előfordul, hogy a madarak ezzel kezdik el etetni fiókáikat, ez pedig pusztulásukhoz vezethet.
Veteményes
⇒ A veteményezés szempontjából elsősorban a talajhőmérséklet számít. Hiába van napközben meleg, ha az éjszaka hideget hoz, a talaj is hideg marad. Ha túl hideg a talaj, a csírázás el sem indul, vagy vontatottan halad, a növény fogékonnyá válik a betegségekkel szemben. Nézzünk utána, hogy termesztett növényeink milyen hőmérsékleten csíráznak megfelelően. Ehhez segítség alábbi táblázatunk:
⇒ Ha télire valamilyen takaróanyaggal védtük az ágyásokat, itt az ideje, hogy eltávolítsuk, mert csak így tud a talaj gyorsan felmelegedni.
⇒ Ebben a hónapban többnyire már elkezdhetjük a kis hőigényű növények szabadföldi vetését. Ilyenek: retek, borsó, zsázsa, rukkola, saláta, spenót, sóska, sárgarépa, levélpetrezselyem, vöröshagyma. Ha szélsőségesen száraz a március, sajnos öntözéssel kell nedvesen tartanunk a talajt a biztos kelés és a későbbi megfelelő fejlődés érdekében.
⇒ A vetőmagok előzetes beáztatásakor csírázásgátló anyagok oldódnak ki, a gyógynövényes „csávázás” pedig segít a betegségek megelőzésében. Ehhez használhatunk kamillateát vagy zsurlóteát.
⇒ Ha palántát nevelünk, gondosan számoljuk ki, hány darabnak lesz majd helye, mivel a túl zsúfolt ágyásban nem fejlődnek megfelelően a növények és a lomb lassú száradása a betegségeknek kedvez. Figyelmedbe ajánljuk erről szóló cikkünket: Kötelező távolságtartás.
⇒ Elkezdhetjük a szabadföldbe kerülő paradicsom palánta nevelését. A paradicsomot a tervezett kiültetés előtt 8 héttel vessük, kb. március közepén. Ha tehetjük, nagyobb, akár fél literes edénykéket is használhatunk, mert így könnyebben viselik a növények, ha a májusi hideg miatt késik a kiültetés.
⇒ A káposztafélék közül a fejeskáposztát, a karfiolt, a brokkolit és a karalábét palántázni szoktuk, ezek vetőmagját márciusban időszerű elvetni.
⇒ Gyakoroljunk önmérsékletet és a szabadföldi uborkák, tökfélék magvait még ne vessük el, mivel ezek gyorsan fejlődnek és túlkorosak lennének a fagyosszentek utáni időszakra.
⇒ A csicsóka addig finom, amíg megnyomva keménynek, tömörnek érezzük, márciusban még érdemes ezt kipróbálni.
⇒ A szamócatövek közé duggassunk fokhagyma gerezdeket a gombabetegségek megelőzése céljából.
Gyümölcsös
⇒ A hónap első felében érdemes metszeni. Az 5 forintosnál nagyobb sebeket kenjük be egy bioban engedélyezett fasebkezelővel egy ócska fogkefe segítségével.
⇒ Gyümölcstermő fák, bokrok, szőlő ültetési ideje a március. Szabadgyökerű esetén még legyen a növény (lehetőleg) nyugalmi állapotban, konténeresnél kicsit több időnk van, de amint lehet, szabadítsuk ki a gyökereket az edény fogságából.
Fűszer-, gyógy- és dísznövény
⇒ A csalán korán megindul, tarthatunk 3 hetes csalánteás tisztító kúrát (de ne hosszabbat). Amint arasznyira nő, kezdjünk el erjesztett csalánlevet készíteni belőle, amivel majd útjukra indíthatjuk a frissen kiültetett palántákat. Az erjesztett csalánlé és még sok más „finomság” receptje megtekinthető ingyenesen letölthető e-bookunkban: Növényi eredetű öntöző és permetező levek készítése.
⇒ Távolítsuk el az évelő fűszernövényekről, gyógynövényekről és évelő dísznövényekről a száraz szárakat, leveleket, hogy az újak szépen tudjanak fejlődni.
⇒ A tapasztalatok szerint a rózsák metszése akkor időszerű, amikor az „aranyeső” (Forsythia) virágba borul.
Tárolás
⇒ Válogassuk át a terményeket, hűvös hajnalokon, ha nincs fagy, szellőztessük át alaposan a tárolót.
⇒ Ha kezd nagyon kihajtani a hagyma, ültessük el, zöldje nemsokára újhagymaként fogyasztható.