Biokerti teendők – április

Április bolondos, szeles, de gyönyörű hónap, tele virágokkal, madárfüttyel, méhdongással, mézes illattal. Ne bízzunk meg benne, május közepéig még számíthatunk hajnali fagyokra.

Nézzük, milyen biokerti teendők vannak áprilisban!

Áltánosságban

⇒ Őrizzük meg mulccsal a talajnedvességet. A fűnyesedéket terítsük a bogyósok alá.

⇒ Készítsünk csalánból és gyermekláncfűből növénytápláló leveket:

Veteményes

⇒ Vessünk sárgarépát, céklát, salátát, hó első felében borsót.

⇒ Ne csak a megszokott fejes salátában gondolkozzunk. A tépősaláta helyre vethető, gondozása egyszerű. A helyre vetett római salátákkal is könnyen boldogulunk, ha sűrűre vetjük, nem egyeljük, akkor tépősalátaként „működik”. A jól bevált salátafajtákból meghagyhatunk pár példányt magnak.

⇒ Hó végén, ha melegre fordul az idő, vessük el a kaprot, a babot és a csemegekukoricát, de ez maradhat májusra is. Ugyanez vonatkozik a káposztafélék palántáinak kiültetésére.

⇒ Készítsük elő a burgonyagumókat ültetéshez. Világos helyen végezzük el az előcsíráztatást, ahol zömök, zöld (és nem megnyúlt fehér) csirák jelennek meg.

Zöldségfélék vetési adatai
Burgonya előcsíráztatása

⇒ A hónap második felében vetett burgonya felszín feletti része már többnyire megússza a fagyokat. Kisebb fagy esetén segíthet a fátyolfóliás takarás.

⇒ Áprilisban elkezdhetjük a cukkíni és más tökfélék, valamint az uborka palántáinak nevelését. Ezek a növények helyre is vethetők, ami azért előnyös, mert gyökereik egy lendülettel tudnak terjeszkedni. Nagyos lassan melegedő talajon, vagy ott, ahol súlyos meztelen csiga kártételre lehet számítani, mégis jobb megoldás lehet a palántázás.

⇒ A fagyérzékeny növényekből lakásban is nevelhetünk palántát, de a fényhiány hatására a növények megnyúlnak, elgyengülnek. Sétáltassuk meg a palántákat cikkünkből megtudhatod, hogy nevelhetsz egy délre néző ablak előtt is életerős palántákat.

Kötelező távolságtartás

Gyümölcsös

⇒ A csonthéjasok a virágzás idején fertőződhetnek moníliával, főleg csapadékos időben. Ha elhalt vesszőket látunk, akkor 30 cm ráhagyással vágjuk le őket és gondosan semmisítsük meg.

⇒ A cseresznyelégy kártételének megelőzésére tegyünk ki a cseresznye- és meggyfákra sárga lapokat, követve a csapdákhoz kapott útmutatót.

Fűszer-, gyógy- és dísznövény

⇒ Szaporítsuk tőosztással a kakukkfüvet, a citromfüvet, a mentát, a szurokfüvet.

⇒ A vérsóska egyszerre mutatós levéldísznövény és saláta alapanyag.

Növényi eredetű permetező és öntöző levek készítése

⇒ A metélőhagyma a hónap egyik újdonsága. Két-három vágás után hagyjuk a töveket regenerálódni, öntözzük őket növénytápláló levekkel. A metélőhagymát érdemes pár évente komposzttal gazdagított helyre átültetni. Persze magról is vethető, de ez időigényes folyamat és ügyelni kell a talaj folyamatos nedvesen tartására. 

⇒ Vessünk egynyári virágokat, például körömvirágot, egynyári szarkalábat vagy pillangóvirágot a magunk örömére és kertünk hasznos rovarai számára.

⇒ A dáliákat április legvégén ültethetjük ki szabadföldbe, mivel így a hajtások jó eséllyel már nem fagynak meg. Napfényes, védett helyen egészen az őszi fagyokig virágozhatnak. Egy biokertbe az egyszerű virágú, margarétaszerű fajták valók, mert ezekről tudnak a rovarok táplálékot gyűjteni.

⇒ Áprilisban pompáznak leginkább a tulipánok, jácintok, nárciszok. Készítsünk róluk sok fényképet, hogy a zord téli napokon legyen mit nézegetni.

Tárolás

⇒ A hűtés nélküli tárolókban áprilisra már nem sok termény maradhatott. A burgonyát takarjuk le, mert ez némiképp lassítja a csírázást.

⇒ Gondosan takarítsunk el minden rothadó zöldség- és gyümölcsmaradványt.

⇒ A kizöldült hagyma felhasználásáról márciusi számunkban írtunk.

⇒ A vörös- és lilahagyma héját gyűjtsük össze tojásfestéshez.

Magyar Biokultúra Szövetség logo
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.