Január általában a leghidegebb hónapunk, a kert és a kertész is pihen. Tettleges kerti munka kevés adódik, így több időnk marad az álmodozásra, tervezése, tanulásra, előkészítésre, barkácsolásra. Használjuk hát ki a lehetőséget! Nézzük milyen biokerti teendők vannak januárban!
Áltánosságban
⇒ Tegyük rendbe eszközeinket, élezzük meg a kerti szerszámokat. Ehhez jó hasznát vehetjük egy fúró tokmányába fogható köszörűfejnek (ne feletkezzünk meg a védőszemüvegről!).
⇒ Amíg jut rá időnk, barkácsoljuk madárodút, rovarhotelt. Videókban Dr. Roszík Péter, a Magyar Biokultúra Szövetség alelnöke mesél nekünk a rovarok ökológiai szerepéről, vagyis arról, miért fontos, hogy búvóhelyeket, ún. rovarhoteleket építsünk nekik.
⇒ Vegyük szemügyre a Szövetség szakirodalom kínálatát. A Webshopunkban vannak vásárolható könyvek, az Ökokerti tanácsok és a Letölthető” e-bookjaink tartalmai pedig ingyenesen hozzáférhetőek kiskerteseknek és fogyasztóknak egyaránt.
⇒ Ha még nem ismerjük a Vetési naptárat, érdemes próbaképpen beszerezni és áttanulmányozni használatának módját, majd kipróbálni a gyakorlatban. Ehhez segítségük korábbi cikkünk: Hogyan segít a Vetési naptár a kertészkedésben?
Veteményes
⇒ Enyhébb napokon szedjünk csicsókát, kelbimbót és leveleskelt. A leveleskelből a nyári időszakban helyrevetés helyett érdemesebb palántát nevelni. Mutatjuk hogy! Leveleskel másodvetésként
⇒ Készítsünk vetéstervet. Lássuk, mire figyeljünk a kialakításakor és ismerjük meg, hány csoportba soroljuk őket! Vetésforgó a biokertben c. cikkünkben megtalálható egy minta vetésforgó is, I-IV ágyásra, 4 évre.
⇒ A fő növények mellé válogassunk segítőnövényeket a Növénytársítási táblázat alapján. Az általános alapelvek betartása mellett mindenképpen vegyük figyelembe, mit tesz lehetővé kertünk talaja, mikroklímája, tudunk, illetve akarunk-e minden nap locsolni.
⇒ Tervezzünk másodvetést és zöldtrágyát is, ha pedig a körülmények megengedik, téli ágyást is.
⇒ Ellenőrizzük vetőmagkészleteinket, vásároljuk meg a hiányzókat. Nézzük, hogyan ellenőrizzük a magok csíraképességét: Csíraképesség ellenőrzése
⇒ Ócska pólóinkból hasogassunk puha paradicsom kötözőt, ami viharos szélben sem sérti meg a növényt.
Gyümölcsös
⇒ Szerezzünk be bioban engedélyezett fasebkezelőt a tavaszi metszéshez.
⇒ Jelöljük ki az ültetendő fák, cserjék helyét. Alaposan gondoljuk át az adott faj, fajta hely és környezeti igényeit, valamint a porzópár szükségességét, mert nagy csalódás, ha a gyümölcsfa gazdagon virágzik, de még sem látunk rajta termést.
Fűszer-, gyógy- és dísznövény
⇒ Ha nincs átfagyva a talaj, kiemelhetünk egy nagyobb metélőhagyma tövet és egy nagyobb cserépbe vagy vödörbe ültetve bevihetünk. Metélőhagyma hajtatása cikkünkben megmutatjuk az eljárást! Ha kihajtott, párszor levághatjuk a zöldjét, majd tavasszal visszakerülhet a helyére, de előtte forgassunk az ültetőgödörbe némi érett komposztot.
Tárolás
⇒ Válogassuk át rendszeresen a betárolt zöldségeket és az almát, körtét.
⇒ Szellőztessük ki a tárolót, de fagyos időben legyünk ezzel óvatosak.