Május gyakran már nyárias meleget hoz, de a fagyosszentek, Szervác, Pongrác, Bonifác (május 12., 13., 14.) türelemre intenek, mivel ebben az időszakban még rajtunk üthetnek az éjszakai fagyok. Rengeteg munka van ilyenkor a kertben, nem is lehet befejezni, csak abbahagyni, de mindenért kárpótol az induló gyümölcsszezon.
Nézzük, milyen biokerti teendők vannak májusban!
Áltánosságban
⇒ Gyomlálás, gyomlálás, gyomlálás… De nem kell begazolni, nyár közepére enyhülni szokott a nyomás.
⇒ Őrizzünk meg minél többet a talajnedvességből.
⇒ Ha gyep van a gyümölcsfák alatt, a fűnyesedék helyben maradhat, hogy védje és táplálja a talajt.
⇒ Gondoskodjunk az erjesztett levek, főleg a csalánlé utánpótlásáról.
Veteményes
⇒ A talajnedvesség megőrzése érdekében kapáljuk meg sekélyen az ágyásokat és mulcsoljunk.
⇒ Ha kellőképpen nedves a talaj, vessünk céklát, tépősalátát, levélpetrezselymet, babot, mángoldot, és persze ne feledkezzünk meg az öntörvényű kaporról.
⇒ Vethetünk nyáriretkeket. Ezek testesebbek, hosszabb tenyészidejűek, erőteljesebb ízűek. Ilyen régi fajtánk a János-napi retek.
⇒ Ültessünk káposztaféle-palántákat. Gondoljunk rögtön a rovarkártevők elleni védelemre. Bevált gyakorlat a rovarháló-alagút, alatta sárga ragacslapok a bennrekedt földibolhák ellen.
⇒ A hónap második felében ültessük ki a fagyérzékeny növényeket! A paprika, a paradicsom, a tök és a dinnye palánták, a padlizsán, a zeller csak a fagyok elmúltával kerüljenek ki a szabadba.
⇒ Az uborkát és a spárgatököt, cukkinit helyre is vethetjük, de hideg, kötött talajon előnyösebb lehet a palántás termesztés, ráadásul a szikleveleket nem rágják le éjszakánként a meztelencsigák.
⇒ Ha este sejthető, hogy hajnalra fagyni fog, terítsünk az érzékeny növényekre fátyolfóliát vagy borítsunk vödröt, dobozt, bográcsot – ami a kezünk ügyébe akad.
⇒ Egyeljük ki a sűrűn kelt sárgarépát, petrezselymet, céklát.
⇒ A rebarbara magszárát törjük ki, hogy a magok kinevelésére ne fordítson energiát a növény. A fáradságos kerti munka után jól esik a szárából készült limonádé. Mutatunk egy receptet hozzá: Frissítő tavaszi rebarbara-limonádé.
Gyümölcsös
⇒ Jelöljük meg a legjobbat, legtöbbet termő szamócáinkat, amiket majd szaporítani szeretnénk, az összes többiből tépjük ki az ostorindákat.
⇒ A sárga ragacslapokat a cseresznyét, meggyet károsító cseresznyelégy ellen akkor kell kihelyezni, amikor már sárgulnak a növekvő gyümölcsök. Hajdanán szokás volt a cseresznyefát a baromfiudvarba ültetni. Ha elolvasod A cseresznyelégy elleni biológiai növényvédelem lehetőségei c. cikkünket és megismered a kártevő életciklusát, rá fogsz jönni, zseniális ötlet.
⇒ Lombtrágyával, növénykondícionálóval kényeztethetjük növényeinket.
Fűszer-, gyógy- és dísznövény
⇒ Hó elején vessünk egynyári virágokat.
⇒ Ha jól átmelegedett a talaj, vessünk bazsalikomot. Bőséges fajtaválasztékból válogathatunk. Az apró levelű, balkonládába való is ugyanolyan illatos-fűszeres az ételekben, mint a nagyra növő.
⇒ Vessünk sarkantyúkát, ami egyszerre védőnövény, gyógynövény, levélzöldség és színfolt a kertben – amíg le nem tarolják a földibolhák. Termesztéséről, felhasználásáról bővebben A sarkantyúka termesztése és felhasználása c. cikkünkben olvashatsz.
⇒ Ha van módunk, kedvünk rendszeresen locsolni, akkor a moldvai sárkányfű kékes virágával, erőteljes citromos illatával házikedvenc lehet.
⇒ A méhbalzsam évelő, fűszeres, illatos, többféle színváltozatban kapható növény, rendszeres öntözésen és viszonylag napfényes helyen kívül különösebb igénye nincs.
⇒ Vethetünk borágót is, igényei hasonlóak. Nem évelő, de elhullajtott magjaiból évről évre rengeteg kikel. Harsogó kék virágai ehetőek, nagyon jól mutatnak gyümölcssalátában vagy jégkockában.
⇒ Vessünk körömvirágot, ami szintén sokoldalú védő- és gyógynövény, hónapokon keresztül táplálja a hasznos rovarokat. Kerti felhasználásáról és a körömvirág balzsam készítéséről szóló cikkeinket figyelmedbe ajánljuk.
Tárolás
⇒ Száríthatunk télire fehérakácvirágot és bodzavirágot szellős, árnyas helyen, vászonra terítve. Ha kész, a szárítmányt gyömöszöljük befőttes üvegekbe, írjuk rá a növény nevét, a gyűjtés évét és helyezzük erős napfénytől védett helyre. Enyhébb légúti betegségek esetén jó hasznukat vehetjük.